Не бленувам за кариера и аплаузи. Мечтата ми е да радвам околните и като музикант, и като човек, споделя Камелия Найденова
Tutto andra bene! /„Всичко ще се оправи“/. Това е девизът, с който е окичена цяла Италия в най-тежките моменти от пандемията, покрай коронавируса. Повечето от балконите в страната са окичени с транспаранти. Върху тях най-вече децата рисуват дъги, под които е надписът и флагове с италианското знаме навсякъде. Красотата, която наистина е в гена на италианците, бе спасителна. Най-вече се усети музикалното въздействие. Хората си определяха срещи по социалните мрежи и предимно в 18:00 часа, свиреха и пееха по балкони и градини. Аз също – с цигулката и с една съседка – млада певица, която насърчих да се запише в музикалната консерватория в Салерно, представихме ария на Карузо. Тя пееше от градината си, аз свирех от балкона и се радвахме на усмивките и греещите очи на слушащите… Това споделя младата талантлива българска цигуларка Камелия Найденова, която от 9 години живее в Италия, в момента в град Салерно.
Камелия е родена през 1984 г. във Велико Търново, в семейство на творци. Баща й е скулптор, майка й – художничка, а тя от ранни години се занимава с музика. Цигулката е второто й аз. Сестра й също е виолистка, музиканти са и много от роднините й. Камелия свири от 6-годишна… В тийнейджърските години започва в музикално училище в Русе, продължава в Музикалната академия в София, магистратура записва в Университета по изкуствата в Берлин и я продължава в лондонската Кралска академия. По време на следването създава дуо с италиански изпълнител, което я отвежда на Ботуша. Там от 2012 г. до днес преподава в няколко музикални консерватории.
Още от визитката на талантливата ни сънародничка ще прочетете в края на текста. А междувременно, насладете се и на музиката й в това и следващите видеа:
В пандемията, северняците и южняците загърбиха различията
Северна и Южна Италия са в перманентно исторически обусловено противопоставяне, датиращо от векове. Северната част е по-богата и индустриално, и икономически, но южняците смятат, че доста е взето от тях. Това се е отразило и на манталитета. В пандемията обаче, северняци и южняци се обединяват.
Когато коронавирусът се появи в Северна Италия, в областта на Бергамо, близо до Милано, населението не бе толкова уплашено и, понеже не затвориха границите, пламна епидемията, която досега отне живота на над 40 хиляди човека в цялата страна. Винаги съм усещала противопоставянето, но малко след първите проявления на вируса, мисленето и поведението на италианците се промени коренно. Невероятно е и никой не очакваше, че „бунтовните“ италианци, свикнали да пият по няколко пъти кафе на ден, ще станат толкова дисциплинирани и примерни. И ще спрат да се прегръщат и целуват, при поздрави, особено южняците. По време на пандемията най-ценна беше солидарността и се надявам човешкото да се запази и занапред. Надявам се хората и в по-глобален план да се обърнат към добродетелите, позабравени покрай материалното, егоизма, властта и парите. Най-святото за мен във всичко са емоциите и чувствата, които са по-силни от ума и логиката и вярвам, че ще доведат до революция, която ще запази човечеството, независимо през какво преминава.
Най-засегнати от вируса са туризмът и културният живот, присъщи за Италия. Като музикант, аз например, почти напълно съм спряла концертите, включително през лятото, когато е най-силният ни сезон. Още от март месец всичко се затвори и беше като военно положение. Дори трябваха разрешителни документи, за да пазаруваме в близкия маркет. Глобяваха и за най-малкото нарушение, споделя Камелия.
Време за рисуване, поезия и авторска музика в изолацията
Разбира се, всичко си има и положителна страна, стига да я видиш и осъзнаеш. В ограничените социални контакти тя намира време за хобита, като рисуване, поезия и опити в авторската музика. От малка пише поезия и казва, че има силна душевна връзка със своя дядо – писателят и поет Янислав Янков. Стиховете ми, засега, са само за близки и приятели. Обичам и да рисувам и ще продължавам да го правя. Започнах да пиша и две парчета, в които съчетавам класическа музика и джаз. Надявам се един ден да ги представя пред публика. През карантината бях сама и имах възможност да се отдам на тези си хобита. За мен изкуствата са свързани, но е различен начинът на изразяване, споделя тя.
Откакто живее в Италия, Камелия няма преки контакти с българи и не се е запознавала със сънародници. Контактите са само в интернет пространството и се надява скоро да се прибере в България, да се види с роднини и приятели, а защо не, да изнесе някой концерт. Въпреки че е далеч от Родината, не е спряла да се интересува от развитието й. То, според нея не е добро.
Положението в България е кризисно. Огорчава ме речта на политиците
Усещам, че положението в България е кризисно и в икономиката, и в културата, което може би, донякъде, се дължи на щетите от комунизма. Това е държава, която има толкова много ресурси, перфектно географско положение и сезони, но с тъга споделям, че я виждам все встрани. Огорчавам се като слушам речта на политиците. Българинът, като цяло, е унизен. Не говоря само за заплащането. Не му се дава възможност да покаже себе си и да се докаже, да живее добре с децата си, да разтвори криле и да осъществи стремежите си, казва сънародничката ни.
История за фикус, касетофон, Вивалди и цигулка
Майка ми разказва, че 3-годишна, често ме намирала във фикуса на нашия хол… Навремето родителите ми слушаха много класическа музика и джаз, но най-вече класическа, на касетофона. Бяха пуснали „Четирите годишни времена“, на Вивалди. Разбира се, тогава не знаех това. Майка ми ме оставяше на табуретката и си вършеше работата в кухнята. После ме намирала във фикуса, в опит да стигна до касетофона, когато касетата свърши, за да я обърна, както съм виждала, че правят, защото съм искала музиката да продължи. Така тя разбрала, че имам „ухо“ и още 5-годишна започнах музикалното си образование – една година със солфеж и на следващата ме записа на цигулка, защото разбра, че искам да слушам все цигулки. „Виновникът“ за това е Антонио Вивалди, който до днес продължава да ми е един от любимите композитори, разказва младата цигуларка.
Последният концерт на Камелия Найденова в България е през 2014 г., като солист, с Видинската филхармония. Година по-рано свири в родния Велико Търново, като солист с друга българска цигуларка – Милена Байнова. Има голямо желание и ще се радва през тази година да има още един пред българска публика.
Найденова започва активно като солист-цигулар през 2007 г. Свирила е с национални и международни оркестри, сред които със симфоничния оркестър на Удмуртия, Русия, с румънските оркестри на Бакъу и Плоещ, участвала е в концерти със солистите на Кралската опера „Ковънт Гардън“ в Лондон, също така с Видинската, Пловдивска филхармонии… В момента тя свири на цигулка от 1930 г. – копие на Поластри – известен италиански лютиер, но си търси по-добра. Когато инструментът е оригинален и на добър майстор, колкото повече свириш, толкова по-хубав става, обяснява музикантката.
Нямам блянове за кариера, за хиляди аплаузи. Мечтата ми е да карам сърцата да затуптят, да радвам хората около себе си, не само като музикант, но и като човек, споделя Камелия Найденова.
Талантливата българка започва да свири на цигулка на 6-годишна възраст, когато родителите й я записват в музикална школа във Велико Търново, където е до 13-та си година. След това отива в музикално училище в Русе, където е 4 години, при педагога Анелия Попова. След това – още 4 години в Музикалната академия в София, при големия музикален педагог Йосиф Радионов и Христофор Маринов. В последната си година от следването се премества при известната наша цигуларка Стойка Миланова, която я насочва да специализира в Берлин. Там в Университета по изкуствата й преподава Мариане Бьотхер. Намира обаче града за малко студен и не успява да свикне с порядките и немския език. След година родителите й се местят в Англия, тъй като баща й започва работа там. Решава и тя да се премести и да продължи специализацията си в Кралска академия в Лондон. Приета е веднага. В следващите две години продължава при Лидия Мордкович – асистентка на големия цигулар Давид Ойстрах. Описва я като невероятен музикант и човек, останал най-силно в съзнанието и сърцето й. Запознава се с музиканти от различни страни. Започва да свири и в дуо с популярния италиански пианист Емилио Аверсано, с който изнасят концерти в цяла Европа. Така се заражда желанието на Камелия Найденова да опознае по-добре Италия. Включва се и в различни музикални формати. Преподава в различни консерватории – в гардовете Салерно, Авелино и сега в Потенца. Влюбена е в страната и в средиземноморския полъх…