„Eвклид“ прави революция в астрономията

1000 галактики в звездния куп Персей и над 100 000 други, по-далечни, показва едно от първите изображения на космическия телескоп

контакти

Едно от значимите научни постижения от последните дни е успешната мисия на космическия телескоп “Евклид” на Европейската космическа агенция (ESA). Телескопът беше изстрелян на 1 юли 2023 г. и вече започна да изпраща първите изображения от космоса. Мисията на “Евклид” е да изследва тъмната материя и тъмната енергия, които съставляват около 95% от Вселената, но остават слабо познати. Телескопът ще картографира структурата на Вселената с безпрецедентна точност, което ще помогне на учените да разберат по-добре еволюцията на космоса и ролята на тъмната материя и енергия.

В ДЕТАЙЛИ

На снимката е едно от първите изображения, изпратени от космическия телескоп “Евклид”. То показва част от космоса, която апаратът ще изследва в детайли.

Тази невероятна снимка от европейския космически телескоп е революция за астрономията. Изображението показва 1000 галактики, принадлежащи към купа Персей и повече от 100 000 допълнителни галактики по-далеч, на заден план, всяка от които съдържа до стотици милиарди звезди.

НЕВИЖДАНИ

Много от тези малки галактики преди това са били невиждани. Някои от тях са толкова отдалечени, че на светлината им са били необходими 10 милиарда години, за да достигнат до нас. Чрез картографиране на разпределението и формите на тези галактики, астрономите ще могат да разберат повече за това как тъмната материя е оформила Вселената, която виждаме днес.

Това е първият път, когато толкова голямо изображение позволява на учените да уловят множество галактики от Персей с удивително високо ниво на детайлност. Персей е една от най-масивните структури, известни във Вселената, разположена „само“ на 240 милиона светлинни години от Земята, съдържаща хиляди галактики, потопени в огромен облак от горещ газ. Астрономите демонстрираха, че галактически купове като Персей могат да се образуват само ако тъмната материя присъства във Вселената.

ЦВЕТОВЕ

Данните в това изображение са взети само за пет часа наблюдение. Това цветно изображение е получено чрез комбиниране на данни от VIS и фотометрия на NISP в Y и H ленти; Размерът му е 8800 x 8800 пиксела. VIS и NISP позволяват наблюдение на астрономически източници в четири различни диапазона на дължината на вълната. Изборът на естетика доведе до избора на три от тези четири ленти, които да бъдат прехвърлени към традиционните червено-зелено-сини цветови канали, използвани за представяне на изображения на нашите цифрови екрани (RGB). Сините, зелените, червените канали улавят Вселената, наблюдавана от Евклид около дължината на вълната съответно 0,7, 1,1 и 1,7 микрона. Това придава на Евклид отличителна цветова палитра: горещите звезди имат бяло-син оттенък, възбуденият водороден газ се появява в синия канал, а регионите, богати на прах и молекулярен газ, имат ясен червен оттенък. Далечните галактики с червено изместване изглеждат много червени. На изображението звездите имат шест изпъкнали шипа поради това как светлината взаимодейства с оптичната система на телескопа в процеса на дифракция. Друг отличителен характер на специалната оптика на Евклид е наличието на няколко, много бледи и малки кръгли области с размит син цвят. Това са нормални артефакти на сложни оптични системи, така нареченият „оптичен призрак“; лесно разпознаваеми по време на анализ на данни, те не създават проблем за научните цели.

В ЧЕРНАТА ШИР НА КОСМОСА

Това квадратно /в оригинала/ астрономическо изображение показва хиляди галактики в черната шир на космоса. Най-близките около хиляда галактики принадлежат към куп Персей. Най-изявените от тях са в  центъра на изображението и изглеждат като големи галактики с ореоли в жълто-бяло, сравними с уличните лампи в мъглива нощ. Фонът на снимката представлява още сто хиляди далечни галактики с различни форми, вариращи по цвят от бяло до жълто и червено. Повечето от тях са толкова далеч, че изглеждат като единични светлинни точки. Колкото по-отдалечена е една галактика, толкова по-червена изглежда.

Още от първите снимки на „Евклид“, с голяма резолюция, може да видите на официалния сайт на Европейската космическа агенция



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук