89 години от откриването на пеницилина – първия антибиотик

контакти

89 години се навършват от откриването на първия антибиотик в света – пеницилина, от британския биолог Александър Флеминг. Той разказва, че моментът на пробива му е в утрото на 28 септември 1928 г.

Докато работи в лабораторията си в мазето на болницата Св. Мария в Лондон (сега част от Империъл Колидж) Флеминг забелязва „ореол“, в който липсва бактериален растеж около синьо-зеления мухъл, замърсяващ паничката на стафилококова бактериална култура. Той заключава, че мухълът освобождава субстанция, която потиска бактериалния растеж и разтваря клетките на бактерията. Отглежда чиста култура и открива, че това е пеницилиновия мухъл, сега познат като Penicillium notatum.

Първоначално биологът смята, че пеницилинът ще бъде полезен дезинфектант. Следващи експерименти го убеждават, че пеницилинът не може да оживее достатъчно дълго в човешкото тяло, за да убие патогенни бактерии и спира да го изучава след 1931 г. През 1934 г. подновява клиничните проучвания, до 1940 г.

Срещат се данни, че други изследователи описват бактериостатичния ефект на Penicillium по-рано от Флеминг. Първа подобна публикация е направена през 1875 година от Джон Тиндал в Кралското дружество в Лондон. Френският лекар Ернест Дюшен документира смъртоносното въздействие на някои видове мухъл върху бактериите в публикация от 1894 г., която не е приета от института „Пастьор“ заради младостта му.

Разработката на пеницилина за употреба като лекарство се приписва на лауреатите на Нобелова награда за медицина Хауърд Флори и Ърнст Чейн, през 1945 г., Александър Флеминг /на снимката/, включително.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук