788 години изминават на днешния ден от знаменитата битка при Клокотница. Тогава българската войска, водена от цар Иван Асен II, разгромява епирския владетел Теодор Комнин и връща славата на България като една от най-силните държави в Европа.
В ранните часове на 9 март двете армии се срещат край река Клокотница на 10 км западно от Хасково. За да окрили малобройната си войска, Иван Асен II заповядал пергамента с нарушения мирен договор от страна на Теодор Комнин да бъде набоден на копие. Епирският владетел бил толкова сигурен в победата си, че взема в похода цялото си семейство и куп придворни. В последвалата битка българският цар проявява блестяща военна тактика. Обръща в бягство ромеите и франкските рицари – наемници.
Вярва се, че за място на щаба си цар Иван Асен II избрал местността „Хасара“, намираща се в землището на димитровградското село Сталево. Оттам наблюдавал и ръководил битката при Клокотница. Избрал я, защото от там се виждало цялото бойно поле.
ЛЕГЕНДИ
Според една от легендите, след победата българският владетел заръчал на „Хасара“ да се издигне параклис – „Св. 40 мъченици“. И днес той посреща хората. Пред него има старо дърво, на което се връзват конци за здраве. Под дървото – камък. Всеки посетител трябва да се провре под него, хвърля на три пъти камък и изрича: „Анатема дявола кир Тодора“.
В близост до параклиса има възвишение, наречено „Казанчето“. Там се намира дупка с вода във вид на стъпка. Според легендата тя е оставена от Крали Марко и носи неговото име. Водата в нея никога не пресъхва, разказват сталевци. Всяка година те провеждат празник, посветен на победата при Клокотница.