Количествата изтичат в земята или са откраднати, авариите в област Хасково – 4029
Загубите на питейна вода по мрежата в област Хасково са 54.22%. Част от тях, освен от пропуски на водопроводите, са и от нерегламентирани ползвания, информира управителят на ВиК – Хасково инж. Тодор Марков на първа работна среща, инициирана от областния управител д-р Стефка Здравкова. Тя е във връзка с установяването и решаването на дългогодишните проблеми на ВиК сектора в региона, информират от Областна администрация – Хасково.
На срещата бяха поканени кметовете на общините от областта, директорите на ВиК – Хасково, Басейнова дирекция – „Източнобеломорски район“, Регионална здравна инспекция /РЗИ/ – Хасково, Областна дирекция на МВР – Хасково, Териториална дирекция „Национална сигурност” и Регионална инспекция по околна среда и води /РИОСВ/ – Хасково.
От Водното дружество отчетоха още, че за 2019 г. авариите в областта са 4029. Същевременно, от Басейнова дирекция представиха данни за състоянието на разполагаемостта и състоянието на подземните водни тела по територията на областта. Оттам информираха, че в хасковска област са издадени 49 разрешителни за водовземания за питейно – битово водоснабдяване и още 14 са в процес на издаване към момента.
Преди малко повече от две години от ВиК – Димитровград също коментираха, че за загубите, освен състоянието на мрежата, влияят несъвестни граждани, които правят байпасни връзки на водомера или незаконни откъм водопровода, каквито се откриват периодично.
На срещата в Хасково присъстващите единодушно констатираха, че най-големият проблем на ВиК сектора, е в старата водопроводна мрежа и загубата на вода. Заявиха и проектна готовност за подмяна на кризисните участъци.
Бе обсъден и друг важен за населението проблем, свързан с качеството на водата. В тази връзка областният управител, като председател на Асоциация по ВиК, ще сформира работна група, която ще включва експерти от Басейнова дирекция, ВиК и РЗИ. На регулярни заседания групата ще разглежда казусите на всяка отделна община, с цел установяване и решение на проблемите свързани с качеството и количеството на водата за питейно-битови нужди.