Емиграцията на българи продължава, ромският етнос – резерв за пазара на труда
Анализите показват, че повече от половината от младите роми нито учат, нито работят. Ромите у нас наброяват около 800 хиляди души. При днешните демографски тенденции, прогнозите показват, че в обозримо бъдеще етносът ще достигне 1,2 милиона, което ще представлява 25% от населението в страната. Последното преброяване показва, че най-голям е делът на ромите в Монтана, Сливен, Добрич, Ямбол. По-голяма част от тях, малко над 55%, живеят в градовете. Данните, пред БНР, сподели зам.-министърът на труда и социалната политика д-р Султанка Петрова.
Често ромите се явяват държава в държавата, призна д-р Петрова. Констатира, че в смесените райони, особено в големите градове, е прекарана разграничителна линия между българите и ромите. Често последните използват заучени фрази, че са бедни, гладни, неуки, че държавата е длъжна да им дава помощи, че са дискриминирани. Оттам и оправданието им да не плащат сметки. Все повече българи обаче започват да изразяват остро недоволство поради това положение.
През последните три месеца експерти от министерството започнаха регионални срещи. При тях все повече българи споделят, че самите те са дискриминирани в собствената си държава. И най-бедният пенсионер е длъжен да си плаща сметките, а ромите като цяло не го правят, оправдавайки се, че нямат средства. Гражданите настояват, че всички са равни пред закона…, но неравенството и несправедливостта ескалират, коментира Султанка Петрова.
Според зам.-министъра важен въпрос и акцент върху работата на правителството е задължителната интеграция на ромите. Имайки предвид ниската раждаемост, висока смъртност и миграция те са потенциал, който трябва да влезе на пазара на труда. По думите й, при тази демографска ситуация и вървяща напред икономика, имаме голяма нужда от интеграция и включване на тази група. А това може да стане чрез образование. Друга стъпка е промяна модела на гетото, който репордуцира бедност, неграмотност и социална изолация.
България е сред най-бързо застаряващите нации. С оглед на критично ниската раждаемост и продължаващата емиграция на млади българи, вече на пазара на труда се усеща изключителен дефицит на работна ръка. Ромите обаче са едно акумулирано младо население, което може да се включи и това е резерв за нашата страна. Повишаването на заетостта е единствен начин за преодоляване на крайната бедност при ромския етнос. Тези хора трябва да бъдат мотивирани да учат, да работят и да се включат достойно в обществения живот, казва д-р Султанка Петрова.
При Бай Тошо бяхме по-добре
Снимката на текста е от архива, правена през 2015 г. в Димитровград. Показва трима роми, вдигащи наздраве на 8 април – Международния ден на ромите.
При Бай Тошо бяхме по-добре. Баничките преди бяха по 20 ст., сега са 5 пъти по-скъпи. Да не говорим за другите неща… Ако има пари, ще празнуваме. Ако няма, Господ ще даде, се откроява от казаното от тях.