440 деца обхванаха в маратонско четене на приказки

По инициатива на библиотеката в Димитровград, отчела и други успешни проекти

контакти

Близо 440 деца от детски градини в Димитровград бяха обхванати от маратонско четене на приказки, в определени дни през април месец. Инициативата бе на Градска библиотека „Пеньо Пенев“ – Димитровград, свързана с Националния маратон на четенето, започнал на 2 и приключващ на 23 април. Проявата, провеждана за поредна година, е свързана с рождението на Ханс Кристиан Андерсен – на 2 април.

Подробности, за Димитровград, даде гл. библиотекар в Детския отдел Светла Билярска , направила плана за маратонското четене. Участваха още директорът на библиотеката Петко Каневски, гл. библиотекар Валентина Терзиева и ИТ специалистът Ирина Райкова, които обясниха и за други проекти.

В тази забавна история ние четохме народни и по-нови приказки, организирахме задачки и викторини. Децата истински се забавляваха, чакаха ни с отворени възприятия. Те имат необходимост от подобно четене, защото в семейството обикновено е рядкост. Организирахме нещата на разменни начала – те идваха при нас, ние ходихме при тях…, обясни Билярска. Участници в четенето бяха журналисти и други представители на институции, сред които Росен Тодоров, Милена Николова, Христо Цветков, Димитър Тодоров, Делян Аврамов, Здравка Ангелова, Наталия Делчева.

Ирина Райкова разказа за проект, обхванал малки ученици, свързан с роботчетата финч. Библиотеката получи преди време 5 такива, а преди дни – още 5, от Американското посолство, чрез Българската библиотечно-информационна асоциация. Проектът започна през февруари и завърши в началото на април, като са направени по 10 занятия в Меричлери и село Крепост. Идеята беше да достигнем до деца в по-малките населени места. С останалите многократно сме правели демонстрации за работа с робота финч. Отворени сме и за още деца, подчерта ИТ специалистът.

Валентина Терзиева разказа за друг проект, свързан с участието на тийнейджъри, реализиран по общинската програма „Димитровград на младите“, който също приключи успешно миналия месец. Целта му бе да създадем благоприятни условия за младите хора и да направим библиотеката за тях привлекателно място. Да могат да прекарват свободното си време при нас, да се себеизразяват и да творят, сподели Терзиева. Няколко са основните неща, реализирани по проекта, поясни тя. Обособено е мейкър спейс /пространство за работа/ с различни инструменти, както и тийн зона.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

1 КОМЕНТАР

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук