Служителите на екоинспекцията в Хасково извършиха 110 проверки на дейността на 89 обекта, работещи на територията на областите Хасково и Кърджали през изминалия месец. За спазване на екологичното законодателство са дадени 40 предписания за отстраняване на констатирани нарушения или изпълнение на законови изисквания.
През ноември РИОСВ – Хасково състави седем акта за нарушения на екологичното законодателство. Три са по Закона за водите: за неподдържане на необходимото качество на водата в съответствие с условията на разрешителното и за неизпълнено предписание за подаване на заявление за издаване на разрешително за заустване; по Закона за биологичното разнообразие – за реализация на инвестиционен проект без съгласуване, три по Закона за опазване на околната среда – за неизпълнение на предписания и за неорганизирани емисии от въглищен прах. Издадени са 5 наказателни постановления: за нерегистриране на папагал в 15 дневен срок от закупуването му, за неподдържане на пречиствателно съоръжение в техническа изправност, за неподдържане качеството на водата в съответствие с условията в разрешителното за заустване, за неизпълнение на предписание и за изхвърляне на отпадъци на неразрешени места.
В началото на месеца е извършен контрол за изпълнение на предписание за прекратяване на разпространението на специфична, производствена миризма извън производствената площадка на „Хармони 2012“, оператор на Велц инсталация в Кърджали. Установено е, че е прекратена дейността, която води до появата на силна миризма.
През изминалия месец ТЕЦ „Марица 3“ – Димитровград е проверен общо шест пъти – във връзка с постъпили сигнали за замърсяване на въздуха, по планови проверки и за контролни измервания на изпусканите в атмосферния въздух емисии от Комин № 1. При една от проверките е установено отделянето на неорганизирани емисии при товаро-разтоварителни дейности с въглища. За установеното нарушение е съставен акт. По време на извършените проверки на централата са дадени три предписания за спазване на екологичното законодателство.
Във връзка с получен сигнал за замърсяване на реката в с. Воден, е извършена проверка на ракиен казан. Дадено е предписание да се преустанови дейността по изваряване на ракия и заустването на замърсени води в нея.
Дадените предписания на Общините Хасково, Харманли, Момчилград и Минерални бани за почистване на замърсени с отпадъци терени, са изпълнени. На Община Черноочене е съставен акт за неизпълнение на предписание за почистване на натрупани отпадъци на неразрешени за целта места.
Във връзка с постъпил сигнал за монтиран незаконно фотокапан, поставена хранилка и изградени изкуствени ями в земята, които се пълнят с изгоряло двигателно масло в землището на с. Кралево, е извършена съвместна проверка с представител на Държавно горско стопанство – Хасково. При направения оглед в района са констатирани изхвърлени битови отпадъци и отпадъци от опаковки, за което е изискано от кмета на Община Стамболово да бъдат предприети мерки за почистването им. Намерени са и опаковки с остатъци от тъмна масловидна течност с миризма на нефтопродукти. Сигналът е препратен на ДГС – Хасково като компетентен орган за предприемане на действия за прекратяване използването на нефтосъдържащи смеси за целите на лова и опазване на дивеча.