340 хиляди са българските пенсионери, които работят, като повечето го правят, защото имат финансова необходимост.
Броят на работещите български пенсионери нараства, изчисляват от НОИ. Причините са различни и всъщност далеч не само финансови. Гладът за кадри на трудовия пазар у нас – и квалифицирани, и неквалифицирани, вече оказва влияние и върху тази възрастова група.
По-голямата част от пенсионираните по старост си почиват – това са над 1 милион и 600 хиляди българи. 200 хиляди души обаче са продължили да работят и след пенсиониране, без абсолютно никаква промяна в задълженията им, нито в условията, в които работят. Други близо 140 хиляди души също се трудят, но дейността, която извършват, е претърпяла промяна – смяна на работата или работа за по-малко часове, например. Има и едни 86 хиляди души, които взимат пенсия, но непосредствено преди пенсионирането си не са работили.
Какви са мотивите за това възрастните хора да продължават да ходят на работа? Основният е финансова необходимост. Над половината от работещите български пенсионери го правят по тази причина. Една пета от тях работят, просто защото им харесва и искат да бъдат продуктивни. Друга група са пенсионерите, за които отново мотив са финансите, но не поради необходимост, а защото просто идеята да увеличат месечния си доход им допада. Трети пък са решили да продължат да работят, за да се чувстват полезни и да са част от обществото, в което живеят.
Информацията е от рубриката на NOVA „Числата на седмицата”.