[quote]ПРОБЛЕМЪТ НЕ Е В СПИРАНЕТО, ПРОБЛЕМЪТ Е, ЧЕ ХОРАТА ЗАПОЧВАТ ОТНОВО[/quote]
На прима виста мога да кажа, че около 30 % от учениците в Димитровград са имали пряк досег, употребяват или са употребявали наркотици. Бяхме в три от училищата в града, за да осъществим беседи с учениците. Голяма част от тях вдигат ръка и буквално ми признават. Бързата социология, която направих, показа тези проценти. От друга страна, ми направи добро впечатление информираността им по проблема. Това каза в зала „Гроссето” вчера Желяз Торлаков, ръководител на терапевтична общност „Нова начало” и консултант към Националния център по наркомания. С него беше бившият наркозависим Григор Михнев, преминал курс на лечение. Вчера двамата посетиха три училища. Днес им предстои да направят това в още толкова. Целта на беседите е да бъдат обхванати ученици от 9 до 12 клас чрез провеждане на дискусии по темата.
В залата, предимно пред педагози и родители, Желяз Торлаков каза, че според официалните статистики около 40 000 човека в България употребяват хероин редовно. Три пъти повече са тези, прибягващи до амфетамин и метамфетамин, 50 000 вземат кокаин, а една неопределена част – по-леки субстанции като марихуаната. В тази бройка не влизат зависимите от алкохола. В два поредни доклада на Държавния департамент на САЩ се сочи цифрата от 300 000 души, които употребяват ежедневно целия спектър от вещества в България. Ако към тази цифра добавим семейство и роднини, ще си представите колко са косвено засегнатите хора. В Европа зависимостта не се разглежда вече само като здравен, но и социален феномен. Проблемът не е в спирането, проблемът е в това, че хората започват отново. Затова всички добри терапевтични методики са насочени към това хората да изграждат техники и умения за справяне в реална среда, да удържат на импулсите, да търсят алтернативи в случай на нужда, каза още той.
Григор Михнев пък допълни, че е станал консултант към „Ново начало”, за да помага на младите хора да не започват с употребата на наркотици. Според него, една от причините в средата на 90-те да посегне към различни субстанции е липсата на информация за тяхната голяма вреда. Не се срамувам по никакъв начин, че съм бил зависим. Така са се стекли обстоятеслтвата, за съжаление. Това, което мога да направя, е да споделя опита си, обърна се към аудиторията в залата той.
Желяз Торлаков посочи трите основни фази при лечението на наркозависими. На първо място е подготвителната фаза, изразяваща се в търсенето на помощ от хората. Втората, свързана с т. нар. терапевтична помощ, а третата – ресоциализация и успешно завръщане на човека в обществото. Основният проблем обаче според него е, че има един огромен брой хора, които не искат да признаят, че имат проблем.