27 години от знаменития гол на Емил Костадинов срещу Франция

27 години се навършват от знаменития гол на Емил Костадинов срещу Франция. Благодарение на това попадение националният отбор по футбол на България се класира на Световното първенство в САЩ през 1994 г. и завърши на четвърто място.

На 17 ноември 1993 г. „Лъвовете“ излизат срещу „Петлите“, в решаващ за класирането мач на стадион „Парк де Пренс“ в Париж. Резултатът в 32-та минута открива Ерик Кантона и домакините повеждат с 1:0. Съвсем малко по-късно, в 37-та минута Емил Костадинов изравнява резултата, за 1:1… Секунди остават до края на срещата и французите вече мечтаят за САЩ, но с второ попадение в 90-та минута Костадинов ги попарва и изпраща България на Мондиала.

Паметният гол и победа родиха фразата „Господ е българин“. Попадението е най-важното в цялата ни футболна история и едно от най-красивите. Припомнете си във видеото: