Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. Боевете, които се водят от 09/21 до 13/26 август 1877 г. между защитниците на прохода – българи и руси, командвани от ген.-майор Столетов и османската армия на Сюлейман паша, влизат в родната история под името Шипченска епопея.
146 години изминаха от тогавашните дни, изпълнени със самопожертвование и воля да се устои върха на всяка цена. България отново се готви да сведе глава пред подвига на опълченците и руските войни, макар в различна обстановка, свързана с неглижирането в последните години на руската роля за свободата и новата идеята за отмяна на Националния празник 3 март. Но това е друга тема, за която ще се произнесе историята. Признателните потомци помнят и няма да забравят славните августовски дни на лето 1877-о, героизма, жертвите, братската кръв, пролята на върха. Устояването и победата.
Боевете започват на 9 август рано сутринта. Водят се през целия ден, като положението на защитниците на моменти е критично, но „българи, орловци“ , с пристигналата подкрепа от Брянския пехотен полк удържат и около 18 часа атаките са прекратени.
На 10 август Сюлейман паша отменя планираното ново настъпление. Водят се само откъслечни артилерийски престрелки. Денят е използван за прегрупиране и окопаване.
Решителен за защитниците на прохода е третият ден – 11 август. Атаките започват още в 4 часа сутринта, с променени направления на настъплението. Обстановката става особено критична към 16 часа, когато турците превземат съседния връх Кючук Йешилтепе, а две роти опълченци една устояват връх Узункуш. В боя се включват дори ранените, организирани от старшия лекар на българското опълчение Константин Везенков. В крайна сметка позициите са стабилизирани, а към 17,30 часа пристига първото подкрепление – ротата на поручик Буфало, по двама войника на кон. Със свежите сили защитниците успяват да си върнат отнетия връх. Пристигат и нови подкрепления. Отбраната е заздравена, противникът обезсърчен и към 22 ч. боят затихва по цялата линия. А Сюлейман паша в донесение до Високата порта заявява:
Никога не се е виждало такова жестоко и кърваво сражение.
Пред подвига на героите, пред паметта на далите живота си в историческите августовски дни на 1877 г. потомците свеждат глава. С богата програма и много инициативи България ще отбележи 146-ата година от Шипченската епопея. Тържествата започват на 18 август, с кулминация на 19-и и съпътстващи събития до 25 август. Може да я видите, чрез този линк на сайта shipka.org да организирате пътуване за събитията, които бихте желали да посетите и, макар през времето, да се докоснете до онази атмосфера която стопля сърцата с чувството на гордост и признателност.
* За илюстрация е използвана картината на художника Алексей Попов „Орлово гнездо“