Японски учени са разработили способ да прикрепят жива кожна тъкан към роботизирани лица и да ги накарат да се „усмихват“, което е пробив, обещаващ приложения в козметиката и медицината, съобщава Ройтерс, предава БТА.
Изследователите от Токийския университет отглеждат човешки кожни клетки във формата на лице и ги изтеглят в широка усмивка, като използват имплантирани подобия на сухожилия.
Резултатът, макар и леко стряскащ, е важна стъпка към създаването на по-реалистични роботи, казва водещият изследовател Шоджи Такеучи. „Чрез вграждането на задвижващи механизми за първи път стана възможно да се манипулира жива кожа“, добави той.
Усмихнатият робот, представен в изследване, публикувано онлайн миналия месец от Cell Reports Physical Science, е плод на десетилетие изследвания на Такеучи и неговата лаборатория за това как най-добре да се съчетаят биологични и изкуствени тъкани.
Живата тъкан има многобройни предимства пред металите и пластмасите, като се започне от енергийната ефективност на мозъка и мускулите и се стигне до способността на кожата да се самовъзстановява, каза Такеучи.
В перспектива изследователите имат за цел да добавят още елементи към лабораторно отгледаната кожа, включително кръвоносна система и нерви. Това би могло да доведе до по-безопасни платформи за тестване на козметични продукти и лекарства, които се абсорбират през кожата.
Също така може да се разработят по-реалистични и функционални покрития за роботи, които да ги доближат на външен вид до хората.
Снимка: pixabay