Земетресения и цунами в крайбрежните райони стават често в Япония. Страната отново бе разтърсена от мощни трусове в първия ден на новата година. Как се подготвят и действат японците в такива ситуации разказа пред БНР Юлияна Антонова-Мурата, която живее в Токио и е автор на три книги за Япония.
Тя обясни, че най-важни са първите секунди при труса. „Имаме 10 – 12 секунди да напуснем дома. Ако не можем, трябва да потърсим временно убежище под масата, а не както мен са учили в училище – под касите на вратите“, категорична е тя.
И разказва за едно странно явление, което се изследва от японските органи за геопространствена информация.
„Най-важното е винаги на работното място, в чантата ви, до леглото в спалнята ви винаги да има бутилка с вода. Японците установяват, че може 10 дни без храна, но не можем без вода. Това е най-важно за оцеляване, не знаем след колко време ще бъдем открити“.
В правилата за спасяване японците препоръчват да се вдигне фланелка, дреха към устата, да се плюе в нея и през това да се диша, вид филтър, защото в много сгради мазилката затруднява дишането, запушва носа и гърлото, а и от паниката се диша трудно.
Юлияна Антонова разказа и за малки свирки, които подарявала на всичките си приятели, чийто сигнал стига до мозъка на кучетата – търсачи.
Три са важните неща при спасяването при земетресение. Първото е превенцията, второ е поведението по време на бедствието и трето, което е немаловажно, поведението след земетресение.
„Веднага след труса на мястото има 1000 души, а ден след това те са 10 000. Отиват да помагат и никой никога няма да се снима и да показва, действа се“, разказа още Антонова. Спасителните действия в Япония показват, че жертвите там са значително по-малко, отколкото в Турция – при земетресение със същата сила.
„В Япония от най-ранна детска възраст започва обучението – поведение и внушение да не се паникьосваме. Моят внук на 2 години знае на японски думи като „влака стрела“ и „земетресение“, и знае какво да направи – първо, да отиде под масата и да се хване за здраво“, сподели Юлияна Антонова, разговора с която може да чуете тук.