В източноправославните и католически традиции твърдата черупка на великденското яйце символизира гробницата, в която е бил поставен Исус Христос, след свалянето му от кръста. Плътната калциева обвивка се свързва със запечатването, а пропукването и възвестява възкресението.
Има още поредица от легенди, свързани с яйцата на светлия християнски празник. Една от тях разказва, че когато Исус Христос бил разпънат на кръста, враговете му го замеряли с яйца. По божията воля те се превръщали в червени, докосвайки се до тялото му. Друга разказва, че една кокошка дошла до разпънатия на кръста и снесла под него яйце, което се обагрило от стичащата се кръв. Трета се свързва с Мария Магдалена, поднесла на римския император Тиберий червено яйце с думите Христос възкресе! Друга пък е свързана с Дева Мария, която се опитала да омилостиви палачите на Исус с кошница яйца, за да не бъдат жестоки с него. Една сълза от очите й паднала върху яйцата и те се обагрили в чудни цветове…
Символът на яйцето е стар колкото света. Много народи виждали в него възможността за прераждане и жизненото начало. То обозначава четирите елемента – черупката олицетворява земята, ципата – въздуха, белтъка – водата, жълтъка – огъня. Космологичните вярвания го свързват с целостта на творението и Вселената, съчетаващ в себе си тайната на съществуването.
Още много може да се напише за яйцата и начина, по който се възприемат, защо се боядисват предимно в червено за Великден. По-важното е празникът да бъде изпълнен с емоции, здраве берекет и винаги да носим човещината със себе си.