16 са сайтовете за онлайн залози с лиценз, спрените платформи – 130
От 12 декември Националната агенция за приходите (НАП) възобновява воденето и предоставянето на достъп до регистър на уязвими лица, съобщават от Приходната агенция.
Всяко лице, което смята, че има проблем с хазарта, както и лицата, чието социално положение и/или равнище на доходи може да ги направи по-податливи към участие в хазартни игри и развиване на хазартна зависимост, могат да се впишат в „Регистър на уязвимите лица“ (създаден на основание чл. 10г. от Закона за хазарта), с цел забрана или недопускането им до участие в хазартни игри.
Регистърът не е публичен. Достъп до данните в него имат единствено длъжностни лица, определени от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, както и служители, определени от организаторите на хазартните игри.
Вписването в Регистъра става след попълване и подаване на Искане до изпълнителния директор на НАП за вписване/заличаване в регистъра от лицето или от негов законен представител.
В искането за вписване може да се посочи период, за който да се извърши то, който не може да бъде по-кратък от две години. Заличаването се извършва по искане на вписаното лице чрез попълване и подаване на ново Искане до изпълнителния директор от споменатия вече образец или когато е изтекъл посоченият в него срок за вписване, а ако не е посочен – след изтичането на две години от вписването, посочват от НАП.
Оттам уточняват още, че Приходната агенция е регистрирала 16 сайта за онлайн залози, като за последната година те са 10, а до 2021 г. са били едва 6. Спрените хазартни платформи заради липсата на лиценз са над 130, като пълният списък, както и този с регламентираните сайтове за онлайн залагания, са публикувани в официалната страница на НАП и се актуализират своевременно. Препоръчва се на потребителите преди да започнат за залагат да проверят дали платформата има лиценз или не.