[quote]МНОГО НАРУШЕНИЯ ВИЖДАМ ПРИ ПЪТУВАНЕ С ЛИЧНАТА КОЛА, КАЗВА ИНСПЕКТОР РАСОКОВ[/quote]
От март 2014 година главен инспектор Иван Расоков е началник на сектор „Пътна полиция”, при Областната дирекция на МВР в Хасково, по-познат като КАТ. В системата е от 1998 г. Започва като редови пътен полицай.
- Г-н Расоков, според вас, има ли достатъчно уважение между шофьорите на пътя?
- Няма достатъчно уважение, агресията е навсякъде. За съжаление, толерантността липсва, особено в по-малките населени места. Може би, е свързано с трафика. Допреди известно време и в област Хасково се наблюдаваше по-слабо спиране на пешеходни пътеки и даване на предимство. Колите с годините се увеличават, забелязва се повече уважение, но все още има какво да се желае. Много станаха младите шофьори, които са най-импулсивни. Скоростта им е тръпка. Вярно, животът е натоварен, но когато стане произшествие, всички съжаляваме.
- На какво може да се дължи липсата на уважение и толерантност?
- На липсата на съзнание, най-вече, на възпитание. Един човек има ли възпитанието в семейството, в работата, тази култура ще я проявява и на пътя.
- Доста водачи превишават позволената скорост от 90 км/ч по главни шосета и 50 км/ч или по-ниска, в населено място. За това винаги се говори, говори се и за предизвиканите в резултат произшествия, често с жертви. Защо дисциплината е толкова проблемна на пътя? [pullquote_right]За 8 месеца имаме 4000 нарушения за скорост[/pullquote_right]
- Ограничения има навсякъде. Ако говорим с обикновени водачи, на тях им идват много ограниченията. Никой не съобразява, че на такива места постоянно настъпват произшествия. Всеки пита: Защо навсякъде има ограничения?! А не питат колко жертви има. На кръстовище във всеки един момент може да ти излезе кола, камион, каруца, каквото и да е. Има доста нарушения за скорост. За 8-месечието са регистрирани близо 4000 нарушения, на територията на Областната дирекция.
- Какво трябва да стане, за да настъпи промяна?
- Работим с подрастващите. Около първия учебен ден проведохме традиционната акция: Децата тръгват на училище. През цялата учебна година ще имаме беседи, викторини, лекции. Малките трябва да разберат какво прави пътният полицай и какво се случва на пътя.
- Разговорите по телефона са забранени по време на шофиране, без хендсфри, но ако човек застане на някой тротоар и постои половин час, ще види поне 10 човека да карат със слушалка до ухото. Как се справя КАТ с този проблем?
- Почти всеки, като му звъни телефона, вдига. Има и водачи, които осъзнават, че се отвлича вниманието и са си взели хендсфри. При новите смарт телефони трудно е да намериш номер… Установим ли такова нарушение, санкционираме с глоба от 50 лева. Малко е сложно, защото когато види полицая, всеки сваля телефона, колана слага. Когато тръгнеш с цивилна кола, тогава виждаш колко хора са без колани или говорят по телефона. Не става само с наказателна дейност. Докато няма съзнание, трудно стават нещата.[pullquote_left] Видят ли полицаи, слагат колана, махат телефона…[/pullquote_left]
- Колко са глобените до момента за използване на мобилни телефони?
- От началото на годината – 53. Средно за минали години колко са, не съм проверявал, но са доста. От година-две работим само по широкообхватен контрол. Когато изпратя 10 служителя, от далеч се виждат. Нарушенията, които могат да се изчистят, се изчистват. Това не е решение, според мен.
- А правите ли акции за джиесеми, както за винетки, скорост и т. н?
- Акциите имат насоченост – за колани или Гражданска отговорност, но за всичко се следи.
- Мотористите в градовете, често форсират на прави участъци машините, вдигайки голям шум. Има ли нормативна възможност за санкции за това?
- Навсякъде е така. Голям проблем е. Има нормативна възможност за санкции, но ние тук не разполагаме с уред за мерене на шум. На нас не ни пречи да напишем акт, но не можем да го докажем в съда. Нямаме техническото средство, за мерене на децибелите. Сега, доколкото знам, ще се закупуват и навсякъде ще има такива. В момента има главно в големи дирекции.
- Самото записване на шума как ще става точно?
- Това ще се уточни. Не пречи да мине през пункта, да се замери. Ако е над нормата, спира се от движение. Спортните коли, например, са доработка. Виждали сме спортни и мощни коли, които са тихи.
- Колко глобени мотористи има в региона за висока скорост?
- Не разполагам в момента със статистика само за моторите. При тях специфичното е, че трябва отзад да ги снимаме, защото отпред няма табела, за да е ясно кой е собственикът на мотоциклета.
- В градовете глобявали ли сте мотористи за висока скорост?
- В градовете е трудно да се позиционират служителите, че да го хванат мотоциклета отзад. Те бързо развиват скорост, на къси отсечки. Не е като при автомобилите. Реално, физически няма как да го направим. Може и да има глобени, но по принцип, извън града са. [pullquote_right]Одобрявам забрана за каране на мотори вечер в градовете[/pullquote_right]
- Чувал съм, че преди време е било забранено да се карат мотори, след 22:00 часа в градовете. Имате ли такъв спомен и подкрепяте ли подобна мярка?
- При социализма, по мои спомени, е било така. Сега няма такова ограничение, но според мен, е добре да има в градовете. Бих го одобрил, макар че би се разтълкувало като дискриминация, но шумът наистина е голям.
- Ако може да уточните, камерата за скорост приближаваща се, отдалечаваща се кола ли снима или и в двете посоки?
- Снима и в двете посоки – отдалечаваща и идваща. Може да снима и в движение. От другия край не снимаме. В която лента или платно сме, в нея снимаме. Иначе, с две ленти път – може и насреща, може и на отдалечаване.
- Колко мобилни камери има на територията на Областната дирекция на МВР Хасково? Предвижда ли се монтирането на стационарни?
- Шест са мобилните. В момента стационарни няма, предвиждат се такива, но това не зависи само от хасковската дирекция. Доколкото знам, върви обществена поръчка, единен център ще се изгражда и т. н. Ще бъдат поставени такива. Ще има и още мобилни.
- Пешеходците също правят нарушения на пътя. Има ли глобени за неправилно пресичане?
- Има, да. Към момента са глобени 135 пешеходеца. Лошото е, че те, сякаш, не осъзнават нарушението. Обикновено казват: Какво от това, че пресякох тук?! Прави ми впечатление, че дори да има полицаи, особено по-възрастни хора, не осъзнават грешките си. Гражданите не разбират, че ако ги удари кола, когато не са на пешеходна пътека, не са с предимство.
- В този ред на мисли, какво ще рече несъобразена скорост на водача?
- Доста обширно понятие. Има разлика между превишена и несъобразена скорост. Може да е в ограниченията, затова законодателят е сложил тази несъобразена скорост, колкото и разтегливо понятие да е. В града е 50 км/ч, но зимата, например, има лед. Несъобразената е свързана с пътни условия, с интензивност на движението. Водачът трябва да мисли, че може винаги да настъпи нещо и трябва да намали скоростта. За несъобразена скорост говорим само при пътнотранспортно произшествие. Водачът не е бил съобразителен, за да го предотврати. А иначе, с техническо средство се установява превишена ли е или не скоростта.
- Достатъчно ли са пешеходните пътеки? Трябва ли на някои места да се разредят, на други да се поставят?
- Постоянно се променя инфраструктурата. Задача на контролните органи е да следят и да подават своевременно информация, за да изготвяме предложения. Има места, където хората искат да се поставят пътеки или неравности, но няма как да се позволи.
- За типа „зебра“ е ясно, но какво трябва да знае пешеходецът за пътеката с две успоредни прекъснати линии?
- Тези пътеки са продължение на кръстовището, на тротоара. С такива пътеки се маркират тези пространства. Същите са както „зебрите“ – пешеходецът има предимство, независимо какъв тип е пешеходната пътека.
- Пътеките с две успоредни линии не посочваха ли мястото откъдето може да мине пешеходецът, без изрично предимство?
- Това беше преди години, доколкото си спомням, но последваха промени. И двата типа сега са с предимство за пешеходеца.
- Зимните гуми задължителни ли са?
- Още промяната в Закона не е минала на второ четене в Народното събрание. Споделям мнението, че зимните гуми трябва да са задължителни за конкретния сезон. Разбирам, че много хора нямат финансова възможност, но съвсем различно е с лятна гума през зимата. [pullquote_left]Идея е да направим акция и за велосипедисти-нарушители[/pullquote_left]
- А има ли санкционирани велосипедисти?
- Има. Не мога да кажа в момента статистика, но не са много. Повечето са санкционирани, ако нарушат правилата или направят произшествие. Даже имаше случай, двама с велосипеди се бяха блъснали.
- Мнозина вечер карат колела, без каквито и да е светлини, създавайки предпоставки за произшествие? С тях как процедират пътните полицаи?
- Задължително се глобяват. Нарушенията им са, че нямат отразяващи жилетки нощно време. Не казвам, че са много, но имаме санкционирани.
- Организирате ли акции спрямо такива?
- Не сме правили акции за велосипеди. Акцентът е насочен към нарушенията, довеждащи до тежки произшествия. Можем да направим и за велосипеди през зимните месеци. Идеята е добра.