ШЕФОВЕТЕ НА „НЕОХИМ“ ГОТОВИ ЗА КОЛЕКТИВНИЯ ТРУДОВ ДОГОВОР, КРИТИКА ЗА СИНДИКАТИТЕ

контакти

[quote]НЕ ГЛЕДАТ ГЛОБАЛНО НА НЕЩАТА И НЕ ПОДПОМАГАТ БИЗНЕСА, СПОРЕД СТЕФАН ДИМИТРОВ[/quote]

Ръководството на „Неохим“ АД е готово да подпише Колективния трудов договор със синдикатите в предприятието до края на май, въпреки че срокът на стария КТД изтича на 30 юни. Това става ясно от изявление пред „Химик онлайн“ на директора „Човешки ресурси“ в дружеството Стефан Димитров. Изхождайки от икономическите условия и загриженост към работниците, предлагаме изменения в някои клаузи, казва той.

Една от тях е на ползващите досега, съгласно КТД, допълнителен платен отпуск за продължителен непрекъснат стаж в дружеството, друга – за втория ден отпуск при кръводаряване. Засягат се и лицата проявили некоректност към фирмата или получили  дисциплинарни наказания,  за които, при прекратяване на  трудово-правните отношения, договореното обезщетение по КТД да не важи, като получават само предвиденото по Кодекса на труда.

Искаме синдикатите да са самостоятелни във всяко едно отношение. Никой да не мисли, че те са обвързани по някакъв начин с „Неохим“ или да се смята, че се толерира един или друг синдикат.  Затова ще дадем възможност на представените синдикати в завода  сами да събират членския внос, а не това да става с техническото му начисляване по ведомости, дебело подчертава директорът. Искаме тези синдикати ясно да знаят какво отстоява освен записаното в КТД. Те би следвало  да приемат като кауза и друг ангажимент чрез техните  централи в София, където отива голяма част от членския внос на служителите на „Неохим”, да защитават по един или друг начин правата на своите синдикалисти. За съжаление, до сега няма предложение от страна на синдикатите и те не са застанали зад позицията, примерно, че „Южен поток” трябва да го има. Защото утре или в други ден, както се вижда и от изнесеното в пресата, съществува реална опасност подаването на природен газ през Украйна да спре. Стане ли това, „Неохим” пак няма да може да работи.

Идеята е синдикалните структури в компанията, в лицето на  своите ръководства, да гледат  глобално на нещата и да помагат на бизнеса да работи. Нима това не е част от ролята на синдикатите? За съжаление през последните години те не полагат усилия в тази посока, което неминуемо се отразява негативно на комплексните условия, при които работят хората на наемния труд, критикува Димитров.

През следващите години началници на смени в производствата ще бъдат хора с висше образование и свързана специалност, авансира директорът „Човешки ресурси” . Много пъти се е коментирало как така отвън ще наемаме хора, след като вътре има подготвени кадри. Отвън не можем да наемем по-добре подготвени специалисти, отколкото работещите, запознати със спецификата на дадена позиция при нас. Но можем да търсим хора, които за много кратко време да усвояват материята и да се справят самостоятелно с новите технологии. Важна е мотивацията, завършва той.

Цялото изложение на Димитров-младши – тук.   



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

1 КОМЕНТАР

  1. Авторката на статията в електронното издание за пореден път представя неточна инфомация! Предполагам това се дължи на неучастието и в заседанията на комисията по социално сътрудничество в „Неохим“ АД, недостатъчната и компетентност по въпросите на социалния диалог и на неспазването на основни журналистически принципи за ползване на независими източници на информация. Предполагам и неслучайно вече няма възможност за коментари в електронното издание на дружеството!
    За съжаление преговорите по договарянето на нов КТД за „Неохим“ АД все още не са започнали, в нарушение на сроковете регламентирани в чл.52 ал.3 от КТ.
    Ръководствата на националнопредставителните синдикати винаги са съдействали за решаване проблеми на „Неохим“, когато е имало ползотворен диалог. Това и самата Мария Василева е отразявала в своя статия публикувана във вестник „Тракия ХХI век“ бр.7 от 2002год.

    Иван Митев

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук