Ваксини срещу антракс трябва да бъдат предоставени от държавата на област Хасково. Те ще бъдат бити профилактично на животни от посочени в национална програма райони, съобщи д-р Владимир Хърсев от Областната дирекция по безопасност на храните /ОДБХ/.
От община Димитровград такова място е село Странско. Такива са още райони в Ивайловград, Тополовград, Свиленград… където през годините е имало огнища на антракс, уточни д-р Хърсев, който не се ангажира да коментира кога ваксините ще пристигнат.
Кризисен щаб свика Областната управа във Варна, във връзка с поредното починало от антракс на животно във варненското село Млада гвардия. Преди два дни от антракс почина 53-годишен мъж от селото, заразил се от умряла крава, след порязване.
Кризисен щаб се свиква, когато има писмо от министъра на земеделието и храните, информираха от Областна администрация Хасково. Към момента при нас няма ситуация, която да изисква вземането на екстремни мерки и даване на препоръки, съобщи д-р Снежана Иванова, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Хасково. Тя каза още, че човек от област Хасково е бил заразен с антракс през далечната 1992 г. Тогава също ставало въпрос за починала от болестта крава. Той оздравял, тъй като лекарската помощ е била потърсена своевременно.
Симптомите за антракс се появяват до 7 дни. Те се изразяват в подуване на корема, диария и общо неразположение. Заболяването е напълно лечимо, при навременна лекарска помощ. Болестта протича тежко и с висока смъртност.
Ваксинацията срещу антракс не е направена дори и в тези райони на страната, където тя е задължителна, посочва пред БНР председателят на Българския ветеринарен съюз д-р Трифон Цветков. Според него, това може да доведе до много тежки последици и случаят във варненско да не остане изолиран.
В места, където е имало огнища на антракс, ваксината е задължителна. Държавата обаче закъснява. Ако в момента този случай е изолиран, в близко бъдеще това може да се повтори, с много по-сериозни последици. Има приета профилактична програма, но не са осигурени чрез обществени поръчки, производството и доставката на тези имунологични препарати, за да започне ваксинацията, допълва председателят на ветеринарния съюз.