Спасени от контрабанден трафик ценни движими паметници на културата бяха официално дарени днес от Агенция „Митници“ на Регионалния исторически музей и на Художествената галерия в Хасково, съобщават от Общината.
Културно-историческите артефакти – рисувана Божигробска Йерусалимия, две икони, малък иконостас, 111 антични и средновековни монети и 3 картини, са отнети в полза на държавата след приключили наказателни производства, поясняват от Агенция Митници. Със заповед на директора на агенцията те са предоставени безвъзмездно на Министерство на културата. Ведомството ги предоставя от своя страна на Регионалния исторически музей и Художествената галерия в Хасково за съхранение и опазване.
На представянето присъстваха Мирослав Беляшки – директор на Териториална дирекция Митница Пловдив, Станислав Дечев – кмет на община Хасково, Пенко Добрев – директор на Регионалния исторически музей и Татяна Форева – директор на Художествената галерия.
Кметът на Община Хасково Станислав Дечев благодари лично на директора на ТД Митница Пловдив Мирослав Беляшки за коректната работа на експертите на агенцията и партньорството между институциите. „Радвам се, че именно музеят и галерията в Хасково са избрани да получат дарението на тези изключително ценни паметници на културата и изкуството. Жестът е неоценим, а това е поредна стъпка за развитието на туризма в Хасково, защото все по-богатите фондове на музея и галерията привличат повече туристи и ценители,“ подчерта кметът Станислав Дечев. Той предложи в партньорство Художествената галерия и РИМ да направят съвместна изложба, а доброто партньорство между Общината и Агенция „Митници“ да продължи и занапред в интерес на нашите културни институции.
Мирослав Беляшки подчерта, че Агенция „Митници“ е съхранила ценностите и след извървените процедури днес ги дарява на Хасково. Директорът на музея Пенко Добрев изрази благодарност към Агенция „Митници“ за дарението и като отбеляза, че Йерусалимията е уникална и рядко срещана в България, а това, че музея в Хасково има вече две, е голямо богатство.
Божигробската Йерусалимия е открита през 2002 година. Според експертната оценка, експонатът е на повече от 150 години и е безценна творба от национално значение. Йерусалимията е платно, върху което има изображения, рисувани по канонични правила от майстори зографи, с предварителна заявка. На платното е изписано името на поръчителя-поклонник – хаджи Петър и годината 1889 на пътуването му до животворния Божи гроб.
Другите движими паметници на културата са антични и средновековни монети. Сред тях са сребърна монета – римски денар на император Каракала, бронзова монета- римски антониан на император Аврелиан, бронзова монета на македонския владетел Филип II.
Трите картини са открити при митническа проверка през 2002 година. Според експертизата една от картините – „Циганка“, е рисувана с маслени бои от английски художник, живял и творил в края на 19 век и началото на 20 век. В този период е рисувана и другата картина, представляваща фигурална композиция „Пазар“. Третата картина „Морски пейзаж“ е на неизвестен художник.