Картините ми са преживени. В тях е най-важното, което искам да кажа
Неделчо Кучков е роден в Любимец. Завършил е Художествената гимназия в Пловдив през 1981 г. През 1984 г. става член на Дружеството на художниците – Хасково, където се премества да живее. Там е и до днес. През 1992 г. е приет за член на Съюза на българските художници (СБХ) – София. Има над 20 самостоятелни изложби, повечето от които в България, Германия и Унгария. Участвал е в общи национални и международни изложби на СБХ в Австрия, Словакия, Турция. Има участия в много национални и международни пленери по живопис. Негови картини са притежание на галерии и колекционери в България, Беларус, Полша, Унгария, Германия, Япония, Обединените арабски емирства, Канада, Франция, Гърция, Албания и САЩ.
Изложба – живопис художникът откри в димитровградската художествена галерия „Петко Чурчулиев“. Експозицията ще продължи до 15 март. Тя е първа от поредица, в която галерията ще представя съвременни български автори през 2022 г.
- Какво представяте в изложбата си в галерия „Петко Чурчулиев“?
- 23 платна, живописни работи, смесена техника. Първоначално си правя подложки върху платното с акрилни, отгоре завършвам с маслени бои. Творя в стил „сюрреализъм“ и абстракция, добавям и декоративни елементи.
- За първи път ли излагате свои картини в Димитровград?
- Не. Преди много години съм участвал в общи изложби на дружеството на хасковските художници. Поддържахме много добри контакти с колегите преди време. Сега пак са отлични, но поизгубихме мястото, където се срещаме. Всеки се оттегли да живее встрани от големия град, къде във вилна зона, къде на село. Нормално е да е така, остаряхме, но имам надежда за младите, защото мисля, че те поддържат общността.
С четене на много книги се разбира абстрактното
- Българският зрител има ли поглед за абстрактното?
- Има и този поглед е добре възпитан. Понякога ме питат: Какво е това? Отговарям им, че за да го разберете, трябва от малки да сте започнали да четете много книги. Оттам се почва с развиването на фантазията. Всеки човек с добре развита фантазия разбира и абстрактното.
- Успявате ли да се издържате като художник и лесно ли е да си творец в България?
- Трудно е, но има хляб. 40 години само с това се занимавам. Няма някаква тайна, просто много работа. Трябва да имаш и шанс да попаднеш на галерии и галеристи, които да ти дадат старт и тласък. Много е важна и подкрепата на семейството и хората от близкото ти обкръжение. Аз винаги съм я имал. Ако приемеш нещата като смисъл на живота, постигаш успехи.
В България все още продаваме евтино и качествено изкуство
- А в чужбина и с чужденците как стоят нещата?
- Много работи съм продал в чужбина. Преди две години даже един французин си купи девет работи от мен наведнъж. Изкуството се цени, но чужденците си правят много тънки сметки. Ако една картина тук струва 400 евро, в чужбина може да достигне 1400. Ние тук все още продаваме евтино и качествено изкуство, от което се възползват.
- Каква част от успеха е и маркетингът?
- Зависи си от човека, но трябва да преодолееш страха да се показваш пред публика. Най-добрият маркетинг е да правиш хубави и стойностни неща.
Културата е за всички, друг е въпросът колко се възползват
- Виждате ли разлика между културата в малкия и големия град?
- Разликата е само в количеството хора, които се интересуват. Въпросът е колко от тях ще се възползват. Отново опираме до средата, в която си израснал. Няма пречка и в малкия град да има култура, като в големия. Културата се прави за всички, това е смисълът й. Друг е въпросът колко хора ще имат поглед да я видят и усетят.
- Какви препоръки бихте дал на един млад художник?
- Първо, най-важното е да се научи да рисува, след това да имитира негов учител и после да намери себе си. Няма как да не се влияеш от другите колеги, дори на подсъзнателно ниво. За да станеш разпознаваем, трябва много труд, не става изведнъж.
- Според вас какъв процент е талант и какъв – труд?
- Таланта трябва да го имаш и да го усетиш или някой да те насочи. Много голям е процентът на таланта. Имам колеги, които не разполагат, обаче много усилия полагат. Не знам как го правят.
Началници в културата си нямат представа от култура
- Оценката ви за културата, в която промяната продължава?
- Няма начин да не се променя. Ние обаче сме от старите динозаври. По нашите си пътеки вървим и си работим като пчелички. След много години работа вече не ме касаят толкова какви промени се налагат. По-скоро, бих казал, че трябва повече средства да се отделят, на изявите да има повече деца, ученици, млади хора. Ще обърна и внимание, че част от началниците в културата си нямат представа от култура.
- Имахте ли творчески импулс в пандемията или…?
- Аз съм винаги в пандемия, затворен в ателието и си творя. Наложил съм си изолация. Изобщо не ми се отрази. Без разлика е при мен. Живея на Кенана в Хасково. Два пъти седмично слизам до града, да пазарувам… Иначе, вдъхновението ми идва обикновено вечер, когато изплуват спомени, съновидения, мечти. Не рисувам натура, пейзажи, например. Моите картини са преживени. В тях е най-важното, което искам да кажа.