Когато хванеш в ръката си изданието, ръката ти докосва поета. Той е извън всякакво време
90 години от рождението на големия Пеньо Пенев се навършиха на 7 май. От печат излезе и изданието „Аз, глас и съвест на епохата”, с произведения на Поета с ватенката. В него са поместени картини на сина му – художникът Владимир Пенев, повод да направим и разговора с него.
Владимир Пенев е роден на 19 февруари 1956 г. в Димитровград. Завършва Художествената академия в София, специалност Живопис, при проф. Светлин Русев, през 1981 година. През същата година е приет за член на Съюза на българските художници. Участва в множество изложби в България, както и в редица представителни експозиции на българското изкуство в чужбина, участник в международни пленери и симппозиуми. Автор е на много самостоятелни изложби в България, Германия, Англия, Португалия, Испания, Италия, Холандия, Швейцария, Австрия, Франция… Работи в различни направления на живописта: фигурална живопис, композиция, портрет, голо тяло, натюрморт, пейзаж. Автор е на няколко стенописа. Живее и работи в София.
- Г-н Пенев, разкажете за книгата, как се появи на бял свят, кога е създадена, как подбрахте картините?
- Това са картини, от последните две години, рисувани по произведения на моя баща Пеньо Пенев. Това не са илюстрации към неговите стихове, а отделни самостоятелни живописни едромащабни произведения. Моят живописен прочит на неговата поезия, през очите на неговия син, чрез картинното пространство. Книгата е на издателство „Захарий Стоянов“. Когато ми предложиха да илюстрирам подготвяното от тях издание, им предложих да направим нещо различно. Това не е стихосбирка, не е каталог от изложба, а съвместен албум.
Имах пълна свобода и освен масовият тираж, има библиофилско издание
- Как ви вдъхновяват стиховете на вашия баща?
- Както казах, това е моят прочит, през картините. Въздържам се да давам преценки
за творчеството му, да участвам в литературни дискусии… Затуй, нека всеки сам открие Пеньо Пенев. Той е непреходен според мен и много по-дълбок. В изданието има три портрета – на татко и на Маяковски – неговият бог. Знаете, малко преди да почине, той казва… Идвам при теб, мой бог… Вътре има репродуцирани 9 мои картини, като трябва да добавим и кориците. Те са към всеки един от циклите. Постройката на самата книга е много по-различна от всички стихосбирки, до този момент. Обикновено се започваше от ранните, младежки творби на Пеньо Пенев – възторгът, Димитровград… и се стигаше до покрусата, до разочарованието, до болката, до предсмъртните неща. Тук всичко е в обратен ред – от предсмъртните неща, от болката, покрусата, равносметката през 50-те години и се свърши със съвсем младежките негови опити. Едно обръщане на времето. Амбицията ми е била да направим по-различно издание. Имах пълна свобода и освен масовият тираж, има библиофилско издание.
- Какво е различното в библиофилското издание?
- Това са 33 екземпляра, които са подписани, номерирани и са с моя пастелна рисунка. Те са за колекционери и т. н. Това е десета картина, всъщност, но само в библиофилския екземпляр. Книгата, като полиграфия, е по-различна от всички други. Така е направена, че като я хванеш в ръката си, ръката ти докосва Пеньо Пенев. Албум, който нито е поетичен, нито живописен – едно много по-различно издание.
Поетът е помнел своите стихове и прекрасно ги е рецитирал. Преживяване!
- Къде може да бъде намерена книгата?
- Навсякъде, скоро. Тя от няколко дни е отпечатана от издателството. Библиофилските неща са съвсем топли, трябва да излязат до няколко дни. Забравих да кажа, че те ще бъдат придружени и с компактдиск. Знаете, че Пеньо Пенев е бил превъзходен рецитатор. Малко преди смъртта му, в 1959 г., се събират в ателието на големия български скулптор Николай Шмиргела, който има едни от първите магнетофони в България. И се записват. Той подарява записа на Българското национално радио, който попада в златния му фонд. Взех правата за неговото тиражиране. Така че ще го има това в библиофилското издание и диск с гласа на Пеньо Пенев, който рецитира откъси от поемата „Дни на проверка“. Това е малко преди да почине татко. Някъде, януари-февруари 1959 г. са правени записите. Чуваше се пращенето, говор, но всичко е изчистено дигитално и е просто покъртително и разтърсващо. Един невероятен рецитатор. Още повече, много малко са съвременните поети, аз не познавам такива, които могат да рецитират прилично своите стихове. Да не говоря, че повечето не ги и помнят. А Пеньо Пенев е помнел всеки един свой стих и прекрасно ги е рецитирал. То е било преживяване… Поне хора, които са го слушали, потвърждават това.
Всеки добронамерен читател може да открие своя Пеньо Пенев
- Намерил ли е Пеньо Пенев своето време или е отвъд времето?
- Извън всякакво време е. Той е част от своето време, но като стилистика, като начин на поднасяне, като поетична култура, като дарба, изобщо, като майсторство на стиха, той е много по-напред от своите съвременници. Трудно ми е да говоря за баща си… Написани са толкова много неща. Толкова много спомени има, че всеки един добронамерен, подчертавам – добронамерен читател, който знае какво е поезия, може да открие сам, да си зададе тези въпроси и да открие своя Пеньо Пенев.
Димитровград е запазил духа си и невероятната атмосфера
- Запазил ли се е духът на Димитровград през годините, как смятате?
- Макар да си идвам рядко, смятам, че се е запазил. Сега трябваше да бъда за връчване на наградата /в Дните на поезията – б. а./, което трябваше да стане на 7 май. Приготвил съм и изложба, но нещата са отложени за 2 септември, когато е празникът на града. Смятам, че аз и много други хора пазим духа му… Димитровград е един неповторим град, с невероятна атмосфера, с невероятни хора и стойностни творци.
- Когато творите на платното, какво влагате в рисунката и какво ви зарежда?
- Искам да бъда искрен в своите разбирания за рисунка, форма, пространство. Аз искам да бъда и съм искрен.
- Каква разлика виждате между свободата в творчеството и свободата в живота?
- Творчеството е най-голямата свобода. Изкуството е най-голямата свобода. Така че, човек, които се е посветил на изкуството, е свободен човек.