Фишове за 39 пешеходци, 12 – с актове, за седмица. Ефикасни ли са проверките?

контакти

39 пешеходци са глобени с фишове, на 12 са съставени актове в региона, за седмица – от 4 до 10 февруари, информира началникът на КАТ – Хасково  главен инспектор Димо Чобанов. През периода на територията на цялата страна се проведе операция за неправилно пресичащи пешеходци, както и за шофьори, които не спазват изискването да пропуснат пешеходеца на указаните места.

В посоченото време, в областта са санкционирани 3 водачи за отнето предимство на пешеходци, като са проверени 272 моторни превозни средства и 337 лица. Изпратени са и 13 уведомителни писма до съответните институции, за нередности, които трябва да поправят по пътищата.

Каква е разликата между фиша и акта? Когато не си съгласен с извършеното нарушение и да ти съставят фиш, ти се съставя акт, посочи Чобанов. Обясни още, че специално при пешеходците, проверките се извършват от патрули на невралгични точки по пътното платно. Ако някой е хванат да пресича неправилно, му се изисква лична карта, за да му се състави акт или фиш.

Доколко обаче такива проверки са ефикасни и достатъчни ли са? Ден преди да изтече акцията, направихме кратка разходка покрай централни булеварди в Димитровград, а от кадрите се вижда, че пешеходци продължават да нарушават правилника и да пресичат на нерегламентирани места. Много нарушения с пресичането се правят в района около новата автогара, в близост до сградата на полицията на бул. „Димитър Благоев“. Най-дразнещото е, че пешеходните пътеки в района са през 50 метра, но това не пречи на много пешеходци да пресичат между тях. Не са редки и обратни завои, предимно на таксиметрови коли, но и други, излизащи от паркинга.

Пешеходци редовно прекосяват бул. „Георги С. Раковски“, където си искат, а шофьорите често трябва да набиват спирачки, защото на това място не очакват хомо сапиенси /разумни хора/. И стигне ли се до сблъсък, в полицията генерализират – „несъобразена скорост“…, каквото и да значи това.

Много невралгично е мястото до съда, където се е образувала зона за преминаване, без да има пешеходна пътека. А може би, трябва да се постави такава, защото наистина потокът е голям.

Друго място, където вероятно трябва да има пътека, е пространството около магазин „Морени“, защото там потокът от пешеходци също е значителен. Могат да се посочат още ред други места, по които пешеходците пресичат неправилно и то постоянно, което идва да покаже, че акциите трябва да бъдат по-сериозни. Може да се помисли, доколкото е възможно, не само патрули да санкционират неправилно пресичащи пешеходци, защото като ги видят, са съвестни – а това да правят и цивилни полицаи. Но освен да се глобяват хората, трябва да се помисли за оптимизиране, защото има такива места немалко, на които е наложително. А не е ли добре на кръстовища да няма пешеходни пътеки?



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук