Учителите са по-скептично настроени към потенциалните ползи от изкуствения интелект (ИИ). Цели 72% от педагозите не използват редовно инструменти като ChatGPT или Bing Chat в работа си. 41% от тях никога не са използвали такива инструменти. 31% са опитвали веднъж, но не са започнали да използват редовно. Няколко пъти в месеца или няколко пъти седмично прилагат инструменти с генеративен изкуствен интелект 25% от учителите, в сравнение с 45% от представителите на административните училищни екипи. Съответно, по скалата от 1 до 6, оценката за полезността на изкуствения интелект е 3,57. Това е сигнал, че в училищната среда преобладава умерена нагласа към новата технология.
Данните са от онлайн анкета на сдружение „Образование без раници“, проведена през месец декември сред учители и училищни администратори от цялата страна, на тема „Изкуствен интелект и дигитализация в училищата“. Оттам подчертават, че проучването не е представително, но показва моментна снимка на процесите по дигитализация в образованието и равнището на използване на изкуствен интелект в училищата. То, по-скоро, служи като отправна точка за планиране на по-нататъшни дейности за дигитализация на школата и въвеждането на съвременни технологии като изкуствен интелект.
Съществен момент е преодоляването на дигиталната пропаст в България. Разпространението на изкуствения интелект може допълнително да задълбочи цифровото разделение между столицата и регионите, се казва в мотивите, след провеждането на анкетата. Например, само 7% от анкетираните от София са отговорили, че никога не са използвали инструменти като ChatGPT и Bing Chat. В селата, градовете и областните градове този брой е 23-25%. Редовно използват ИИ над 64% от респондентите от София и 42-50% от респондентите в други типове населени места.
Като проблем се отчита, че 73% от представителите на административните училищни екипи са отговорили, че не е организирано такова обучение и не е планирано”. Отговор “Планирано е и предстои” са избрали едва 12% от ръководителите на училища в страната. Освен това, според респондентите, само приблизително 53% от училищата имат назначени координатори или ръководители по Информационни и комуникационни технологии (ИКТ). 82% пък са отговорили, че в училищата им няма разписана стратегия за дигитализация и за използване на дигитални технологии. Рядко се обсъждат и подобни теми, а голям дял от учителите не са наясно с процесите на дигитализацията в техните училища.
Смятаме, че резултатите изтъкват необходимостта от по-широко приемане и интегриране на дигитализацията и използването на ИИ в българското образование. Съвместните усилия на образователните институции – МОН, РУО, училища, на гражданското общество и бизнеса със съответна експертиза са ключови за развитието на иновативно образование, готово за предизвикателствата на дигиталната епоха, казват организаторите на анкетата. Повече за нея може да видите тук.