Устройственият план на Димитровград с действие 15 години. Въпросителни за културното наследство

Общият устройствен план /ОУП/ на община Димитровград би следвало да действа в следващите 15 години. Най-общо, един ОУП има хоризонт 20-30 години. Няма как обаче, какъвто и да е специалист, да предвиди инвестиционния интерес на дадена територия, в толкова дълъг период. Това сподели Василена Славейкова, управител на гражданското дружество, изготвило проекта за ОУП. Тя говори на среща с общински съветници в Димитровград, по покана на Гергана Кръстева – председател на ОбС, който на извънредна сесия в сряда ще гласува по точката за окончателен проект на ОУП.

Славейкова обясни, че в специфичните правила и нормативи на плана са заложени две възможности за промяна. Първата е за промяна предназначението на териториите, на първа линия около първостепенна улична мрежа. Оставена е и възможност за промяна предназначението, при наличие на интерес от общинска администрация или държава.

OUP sreshta1ОУП, най-общо, е първото ниво, планиращ териториите и какво може да се прави на тях. Фактическата регулация обаче се осъществява при следващото ниво – подробни устройствени планове /ПУП/, се коментира на срещата. Посочиха се още отделните видове зони – жилищни територии, смесени многофункционални зони, производствени зони… Вметнато бе, че във всяко едно населено място има предвидено разширение на строителните граници, с максимално запазване на земеделските земи. Описано е евентуалното разширение на териториите за инвестиции, вилни зони, транспортна схема, ВиК, електромрежа, културно наследство и т. н.

Именно културното наследство постави въпросителни. За археологическите обекти е по-ясно. По-списъци на БАН режимът е определен. За териториите, определени от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ обаче е по-сложно. Лобното място на Ангел войвода, например, не се знае къде е, но е обявено със статут и му е даден такъв режим. Ако някой ден се намери, ще трябва да съобразят с него и да обособят охранителна зона около мястото. Такава зона се обособява около обектите – културно наследство.

Имаме 3-4 такива обекта, със статут, за които дори от НИНКН не знаят къде се намират. Никой не можа да ми отговори на въпроса как точно е определен статутът на нещо, дето не знаем къде е и къде се намира. Но има статут, има режим. Ако някой ден успеят да ги намерят, сме длъжни да се съобразим с техните охранителни зони, заяви Василена Славейкова.

Изясни се още, че целият парк „Марица” е със статут – културно наследство. В охранителната зона попадат част от стадион „Миньор” и Автопазара. Там промени не могат да се правят. Риск от друго естество обаче няма. Териториите, получили дадено предназначение и с проведени процедури, не се променят. ОУП предвижда, по-скоро, нови зони, без намеса в тези, които са икономически активни към момента.

Частично, със статут, са и парковете „Вапцаров“ и „Пеньо Пенев“. В списъка са цели групи жилищни блокове, накратко бе казано на срещата. Вероятно, става дума за централна градска част и други ансамбли от институционални сгради. Преди няколко години те бяха декларирани като паметник на културата.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук