Общият устройствен план /ОУП/ на община Димитровград би следвало да действа в следващите 15 години. Най-общо, един ОУП има хоризонт 20-30 години. Няма как обаче, какъвто и да е специалист, да предвиди инвестиционния интерес на дадена територия, в толкова дълъг период. Това сподели Василена Славейкова, управител на гражданското дружество, изготвило проекта за ОУП. Тя говори на среща с общински съветници в Димитровград, по покана на Гергана Кръстева – председател на ОбС, който на извънредна сесия в сряда ще гласува по точката за окончателен проект на ОУП.
Славейкова обясни, че в специфичните правила и нормативи на плана са заложени две възможности за промяна. Първата е за промяна предназначението на териториите, на първа линия около първостепенна улична мрежа. Оставена е и възможност за промяна предназначението, при наличие на интерес от общинска администрация или държава.
ОУП, най-общо, е първото ниво, планиращ териториите и какво може да се прави на тях. Фактическата регулация обаче се осъществява при следващото ниво – подробни устройствени планове /ПУП/, се коментира на срещата. Посочиха се още отделните видове зони – жилищни територии, смесени многофункционални зони, производствени зони… Вметнато бе, че във всяко едно населено място има предвидено разширение на строителните граници, с максимално запазване на земеделските земи. Описано е евентуалното разширение на териториите за инвестиции, вилни зони, транспортна схема, ВиК, електромрежа, културно наследство и т. н.
Именно културното наследство постави въпросителни. За археологическите обекти е по-ясно. По-списъци на БАН режимът е определен. За териториите, определени от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ обаче е по-сложно. Лобното място на Ангел войвода, например, не се знае къде е, но е обявено със статут и му е даден такъв режим. Ако някой ден се намери, ще трябва да съобразят с него и да обособят охранителна зона около мястото. Такава зона се обособява около обектите – културно наследство.
Имаме 3-4 такива обекта, със статут, за които дори от НИНКН не знаят къде се намират. Никой не можа да ми отговори на въпроса как точно е определен статутът на нещо, дето не знаем къде е и къде се намира. Но има статут, има режим. Ако някой ден успеят да ги намерят, сме длъжни да се съобразим с техните охранителни зони, заяви Василена Славейкова.
Изясни се още, че целият парк „Марица” е със статут – културно наследство. В охранителната зона попадат част от стадион „Миньор” и Автопазара. Там промени не могат да се правят. Риск от друго естество обаче няма. Териториите, получили дадено предназначение и с проведени процедури, не се променят. ОУП предвижда, по-скоро, нови зони, без намеса в тези, които са икономически активни към момента.
Частично, със статут, са и парковете „Вапцаров“ и „Пеньо Пенев“. В списъка са цели групи жилищни блокове, накратко бе казано на срещата. Вероятно, става дума за централна градска част и други ансамбли от институционални сгради. Преди няколко години те бяха декларирани като паметник на културата.