Сред 12-те най-големи християнски празници е Успение на Пресвета Богородица, известен у нас и като Голяма Богородица или Успение Богородично. Почитат го православието и католицизма. На този ден светът се е простил с Божията майка, която напуска земния живот, за да отиде при сина си. А това станало тъй леко, че приличало на заспиване. Оттук произхожда и използваната дума „успение“. Богородица, според вярванията, е покровителка на майчинството, застъпница пред Бога на волните и неволни човешки прегрешения, пазителка на семейното огнище.
Тя умира на 64 години. Погребват я в пещера, а входът затискат с камък, какъвто е бил обичаят в онова време. Когато няколко дни по-късно отварят гроба, тяло липсва. Намират само плащеница, като доказателство, че Богородица се е възнесла на небето. В Гетсиманската градина, където е погребана е и най-старото място, свързано с култа към Св. Богородица. Това е храмът „Успение Богородично“, издигнат през IV век върху мястото на гроба и. Запазеният и до наши дни каменен градеж обаче е от ХI век, дело на кръстоносците обновили стария храм.
Счита се, че празникът Успение на Пресветата Богородица е установен от Апостолите. Разказите за чудодейното възнасяне на Божията Майка на небето се отнасят към IV век, за него споменават блажените Августин и Йероним, а Иерусалимският патриарх Ювеналий (420-458) утвърждава пред император Маркиан достоверността на разказите им. Денят на честване на Успение е установен от император Маврикий (592-602). От далечни времена празникът се предшества от пост, който съединява в себе си два древни поста: някога едни християни са постили преди празника Преображение Господне, а други – преди Успение на Пресветата Богородица. Константинополският събор, свикан през XII век определя, всички християни да спазват Успенски пост – от първи до петнадесети август. Празникът продължава девет дни – до 23 август.
Според създадената сред народа традиция на 15 август да се правят курбани за здраве и плодородие и против болести. На трапезата задължително има питка, варено жито, пиле каша, царевица, диня и грозде.
Имен ден На Успение Богородично празнуват Мария, Марийка, Мара, Мика, Мариана, Марияна, Мариян, Мариан, Маша, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.
На всички с тези имена – честито, Божията майка да ви пази!
Молитва към пресвета Богородица на родителите за своите чеда