Увеличават се говорещите по телефона зад волана, увеличават и глобите

Тревожна статистика за използване на мобилни телефони зад волана. Расте броят на шофьорите, които използват мобилни устройства, докато шофират. Но повече за нарушителите и какви действия се предприемат от органите?

„Увеличили са се тези нарушения категорично. За миналата година те са над 20 000. Само от началото на година са констатирани над 4200 такива нарушения от наша страна. Това е нарушение, което крие доста рискове – разсейването при управлението на автомобил е проблем на световно ниво“, каза в „Денят започва“ по БНТ гл. инспектор Лъчезар Близнаков – началник сектор в „Пътна полиция“.

В момента наказанието е парична глоба от 50 лева и 8 контролни точки. Предвижда се тя да се увеличи двойно.

Не трябва да забравяме самосъзнанието, допълни главен инспектор Близнаков, защото по думите му, „колкото и да увеличаваме контрола, ако липсва самосъзнание, усилията на полицията няма да се увенчаят с успех“.

„Шофирането не е една рутинна дейност, за каквато всички я приемаме, а е нещо много отговорно“, напомни главният инспектор.

78% от водачите на МПС използват мобилни устройства по време на шофиране. 14% от тях си признават, че са участвали в пътнотранспортно произшествие по време на използване на мобилен телефон, сочи проучване на Института за пътна безопасност.

Изследването показва още, че водачите все по-често използват смартфоните си по време на движение, за да пишат съобщения. А някои дори гледат видеоклипове.

Доказано е, че телефонът в ръката на шофьора пречи на шофирането и увеличава времето за реакция средно с 0.7 секунди. При скорост от 60 км/ч, например, колата изминава 12 метра за въпросните 0.7 секунди. Без значение колко опитен е шофьорът и колко перфектна е спирачната система на колата, няма как разстоянието от 12 метра да бъде наваксано при екстремна ситуация. А често пъти тези 12 метра костват човешки живот.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук