„Трябва да има политическа воля за приемане на цялостна стратегия за управление на водите с хоризонт 2050 г. и изграждане на нови язовири“. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова в парламента в сряда по време на изслушване за водната криза в страната. В него бяха изслушани министрите и на другите отговорни министерства.
Министър Коритарова апелира за подкрепа и средства за финансиране, защото за строителството на съоръженията е необходим значителен финансов ресурс. И отбеляза, че там, където има язовири за питейни цели, режим на вода няма. Коритарова напомни, че през последните 30 години са изградени само 2 язовира – „Пловдивци“ и „Луда Яна“. Министърът подчерта, че за решаването на проблема с водоснабдяването са предприети действия за възлагане на актуализация на проектиране, така че при осигуряване на финансиране да има готовност за строителство на нови язовири.
Регионалният министър обърна внимание, че проблем е и нерегламентираното ползване на питейна вода за поливане на градини, миене на улици и на автомобили. Това трябва да се преустанови и гражданите да имат солидарност към тези населени места, към които е наложен режим на водоподаването, допълни тя.
МРРБ отговорно следи процеса и всяка седмица получава информация за броя на градовете и селата с режим на водоползването, каза още тя. Министър Коритарова информира, че на интернет страницата на МРРБ вече се публикува обобщена информация на национално ниво за населените места, които са на воден режим. А на уеб страниците на ВиК дружествата има детайлна информация за режимите на водоснабдяване за конкретните населени места.
Към днешна дата с режим на водоснабдяване са 403 населени места – 14 града и 389 села на територията на 25 области. „Това не е малко като числа, но все пак статистиката показва, че това са 8% от общия брой населени места в държавата“, посочи министърът. И допълни, че общо засегнатото население към 1 септември е 314 444 човека. Графикът за водоподаването и прекъсването на водата е обявен във всички населени места. ВиК операторите се опитват, доколкото е възможно, прекъсването да е само в нощните часове. Там, където има засегнати места от нередовно водоснабдяване, се осигуряват цистерни и водоноски с питейна вода, за да може да се облекчи ситуацията.