ТЕЦ „Марица 3“ на протест в София срещу закриване на въглищни централи

Намаляване на въглеродните емисии с 40% ще застраши съдбата на десетки хиляди българи, подчертават от Централата

ТЕЦ „Марица 3“ ще се присъедини към дружествата, които апелират за преразглеждане на поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 година. В тази връзка представители на ръководството и на синдикатите в централата ще вземат участие в организираният от КНСБ и КТ „Подкрепа“ протест на 12 януари пред Народното събрание. Недоволството е във връзка с поетия ангажимент в Плана за възстановяване – за закриване на въглищни централи, информират в своя позиция от димитровградската централа.

Оттам подчертават, че за достатъчно електрическа енергия на огромни количества батерии не може да се разчита. Възобновяемите източници от вятър и фотоволтаици са добро решение, но не са достатъчни за пълното задоволяване на потребностите на бизнеса и на бита от електроенергия.

Да е надеждно, да е икономически изгодно и да е екологично – това са основните характеристики на всяко производство на електроенергия. Към момента обаче технологиите са на такова ниво, че нито едно от производствата не отговаря едновременно и на трите характеристики. ВЕИтата  са екологични и икономически изгодни, но не са надеждни. Въглищните и атомните централи са надеждни и икономически изгодни, но не винаги е възможно да са максимално екологични. Ето защо е необходимо т.нар. енергиен микс да бъде съставен от енергия, произведена както от ВЕИ, така и от конвенционални производители, подчертават от ТЕЦ-а в Димитровград.

Към момента въглищните централи осигуряват около 55 % от всичката произведена и потребявана енергия в българската електроенергийна система, което ги прави основен източник. Освен това те съставляват и съществен процент от енергията, която България изнася. Към момента страната ни е в топ 3 на държавите – най-големи нетни износители на електроенергия. По този начин въглищните централи осигуряват енергийното потребление на България и региона и формират значителна част от приходите, които държавата ни получава от продажба на електроенергия. Само за миналата година общите постъпления от продажба да електроенергия са за около 3 милиарда лева.

За да съществува енергийната ни система, трябва да разчитаме на достатъчно сигурни източници на енергия, като атомните централи, „лошите“ въглищни централи и централите на природен газ. Всички в бранша разбираме, че трябва да бъдат предприети стъпки за постепенна замяна на въглищата с по-екологични горива, но този процес изисква значителни инвестиции, както и време. Поради тази причина категорично изразяваме несъгласието си с плана за ликвидиране на голяма част от въглищната енергетика до 2026 година, който представлява поетият ангажимент за 40% намаляване на въглеродните емисии, коментира от димитровградската централа Юлиян Семерджиев, председател на Съвета на директорите.

Въпрос на време е въглищата да станат  част от миналото за българската енергетика. Готови сме да извършим енергийния преход по най-добрия начин, но е непосилно и безотговорно да вярваме, че това ще стане само за 3 години. Към момента решението за намаляване на въглеродните емисии с 40% застрашава съдбата на десетки хиляди българи и едновременно с това нарушава енергийната и националната сигурност на България, допълва Семерджиев.

Категорични сме, че политиците трябва да обърнат повече внимание на социалните последствия от решенията си. Не бива да се допуска толкова много хора и то в толкова кратък срок да останат без възможност за препитание, подчертават от ТЕЦ „Марица 3“.

Снимка: архив



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук