Творба на известния гръцки художник от български произход Михалис Гарудис бе открита в КТБ, част от колекцията на Цветан Василев. Картината е сред общо 160 иззети досега от централата на банката и се нарежда сред най-ценните. Те се съхраняват в Националния исторически музей /НИМ/, като скоро ще станат 340, изнасяни на партиди.
Сред картините най-много ми харесва тази на моя приятел Михалис Гарудис. Той, преди да се пресели в Солун, е живял Созопол и София, коментира пред БТВ директорът на НИМ Божидар Димитров. Той уточни, че картините в момента се съхраняват в Националния музей, като към момента не е ясно какво точно ще се случи с тях.
Малко известен сред широката публика е факта, че произведение на световноизвестния творец краси центъра на Димитровград. „Единство на науката и практиката“ се нарича творбата, намираща се на открито – на бул. „Г. С. Раквски“ 19, на сградата на бивш ТПК „Лиляна Димитрова“, сега „ЛиДи“. Тя представлява декоративна мозайка от камък, правена през 1975 г. от Михалис Гарудис, в съавторство с Кольо Гецов.
Монументът не е сред най-добрите от творчеството на Михалис Гарудис. Той не е характерен за неговата работа през годините, но показва първите му стъпки, коментира Надежда Стойнева, главен уредник на Градска художествена галерия „Петко Чурчулиев“ – Димитровград. Уредникът разкри още, че има още един стенопис в ОУ „Пенчо Славейков“, дело на гръцкия художник, в съавторство с Петко Чурчулиев и Кольо Гецов. Картини на Михалис Гарудис не са заведени във фонда на димитровградската галерия. Негови произведения, обаче, са били показвани в изложби през 2012-а и 2013 година.