С червените ботушки: България си има Дядо Мраз още преди съветския

При това, бил по-популярен от колегата Дядо Коледа

контакти

Оказва се, че в България също е имало Дядо Мраз, който няма нищо общо със съветския си съименник. През последните десетилетия се опитваха да ни втълпят, че Дядо Мраз е съветски измислен персонаж, който няма нищо общо с нашите традиции.

Оказва се, че българският Белобрад старец си го има десетилетия преди да се появи неговият съименник в СССР.  Българският Дядо Мраз броди по заснежените пътища на страната още от 1910 г. Тогава за първи път се появява като литературен персонаж в  разказа на Елин Пелин –„Дядо Мраз и внуците му“. Има си даже съпруга – Виелица, и внуци – Пролет, Лято и Есен. Елин Пелин има и стихотворение, посветено на Дядо Мраз. Неговият Белобрад старец обаче е без чувал. Чувалът се появява на гърба на зимния персонаж в стихотворението на Гео Милев „Ето иде дядо Мраз“, но е пълен  със скреж и лед

Ще изсипе отвисоко

той чувала си навред —

и ще побелей полето

в сняг и скреж, и лед.

Дядо Коледа също го има и носи подаръци, но пък не са в чувал – в  „Дядо Коледа дойде“ на Калина Малина (1934)

Чук… чук… чук, чук, чук.

Дядо Коледа е тук —

до вратата ей го, чака

и с тояга трака, трака.

Стар е, бял е като сняг,

но на гости иде пак.

Подранил е като лани,

носи цял кош армагани.

Двамата приказни герои обаче не са били много популярни сред децата до 1944 г. Във вестниците и списанията има много снимки на коледни елхи, в това число и от детски градини, но подаръците се раздават от жени. Ако се съди по пресата, Дядо Мраз е бил по-популярен. Например, в списание „Илюстрована седмица“ има снимка на деца, които правят снежен човек, а под нея пише, че „децата си правят от сняг Дядо Мраз“.

Реклама на жилетки и костюми „Дядо Мраз“ от 1932 г.

Дори е имало търговска марка за зимни облекла, видно от рекламно каре публикувано в сп. „Индустрия и търговия“ от август, 1932 г. Там приказният старец също е с чувал, но едва ли за целта на рекламата ще носи в него скреж и лед, а по-скоро стоки. С времето съдържанието на чувала явно се променило. Това вероятно е свързано и с календарната реформа у нас, направена през 1916 г. Променят се датите на християнските празници. Коледа настъпва вече на 7 януари. Вероятно на дядо Мраз се пада честа да носи новогодишните подаръци, както това той прави в съседна Югославия. Вероятно подобно нещо се появява в края на 30-те и началото на 40-те години на минали век. Предполага се, че тогава се появява и стихотворението ...с червените ботушки потропа Дядо Мраз…“ („Нова година“, Веса Паспалеева).

Дядо Мраз в детска градина през 1989 г.

А що се отнася до съветския Дядо Мраз, той е забранен през 20-те години, но е реабилитиран в средата на 30-те години на миналото столетие. Всъщност за детските новогодишни тържества е разрешено да се поставя новогодишна елха, а покрай нея се промъква отново Дядо Мраз, че и Снежанка.

Всъщност Дядо Мраз се свързва с славянските вярвания. Има го и в други страни – Полша, Чехия, Сърбия, Украйна, Беларус.

Факт е, че след 9-ти септември у нас са „замразени“, както Дядо Коледа, така и колегата му Дядо Мраз, за да се намести изцяло съветският Дядо Мраз. Но нека се има предвид, че е имало български Дядо Мраз – първоначално използван като символ на студа и снега, а по-късно и носещ подаръци.

Източник: blog.haskovomuseum.com, автор Милен Вълчев

 



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук