С три събития в едно, в изложбена зала „Асен Крайщников“ в Димитровград снощи, бе почетена 90-годишнината от рождението на поета Пеньо Пенев. Те са – откриване на изложбата „Пътеки“ на художника Владимир Пенев, представяне на библиофилското издание с поезията на неговия баща Пеньо Пенев – „Аз, глас и съвест на епохата“, в която са включени картините, както и връчването на Националната литературна награда за поезия „Пеньо Пенев“ – на Иван Гранитски. Събитията трябваше да се състоят по традиция през месец май, но бяха отложени и съвпаднаха с празника на Димитровград.
Първи думи на откриването каза председателят на комисията по култура в Местния парламент на Димитровград – Гроздан Грозев. В него се включиха Владимир Пенев, Иван Гранитски, кметът на Димитровград Иво Димов и председателят на Местния парламент Гергана Кръстева.
Тази изложба бе готвена дълго време. Това е една пътека, която успях да сътворя. Срещата е тук с пътеката на моя баща Пеньо Пенев, бе кратък Владимир Пенев.
Забележете, че по един почти мистичен начин се съчетават 90-годишнината на Пеньо Пенев, издаването на един том с избрани творби, за който специалистите твърдят, че това е най-доброто засега издание като композиция, подредба и естетически избор от творчеството на великия Пеньо Пенев, както и откриването на изложба на неговия син Владимир, подчерта Иван Гранитски.
Спомням си, когато с Владимир Пенев коментирахме издаването на книгата, не си представяхме, че няма да има Дни на поезията… В крайна сметка, днес имаме възможност да се докоснем до нея и да си спомним за Пеньо Пенев. Благодаря на Владимир Пенев, че винаги когато има възможност, помага на Димитровград. Благодаря и на Иван Гранитски, че е приятел на Димитровград, сподели кметът Иво Димов.
След официалната част дошлите разгледаха изложбата. Част от тях получиха автографи за книгите си, осигурени на място от Община Димитровград, която финансира изданието „Аз, глас и съвест на епохата“, по повод 90-годишнината от рождението на поета.