[quote]НЕХИГИЕНИЧНО И ОПАСНО Е ПРЕДАВАНЕТО ИМ ОТ РЪКА НА РЪКА, ПРЕДУПРЕЖДАВАТ УЧИТЕЛИ[/quote]
Зрелостниците тази година влизат на матурите без химикалки. В стаите квесторите раздават еднакви, пишещи с черен цвят. Мярката е една от многото, въведена от Министерството на образованието и науката /МОН/ за избягване на придобилото печална слава преписване. Според учители, участващи като квестори, тази новост на Държавните зрелостни изпити крие риск, който не е обмислен.
Раздаваме химикалките на учениците. Те пишат с тях през определеното за изпита време. Някои обаче, по навик, докато мислят, лапат инстинктивно горната част. Такива случаи забелязах. Забелязали са и колеги. После обаче, ние събираме химикалките, за да ги раздадем отново на следваща матура. От тях ще раздаваме и на третата, и на поправките. От хигиенична гледна точка, това е неприемливо. Възможно е да се пренесат и болести, предупреждават квестори.
Дали тази страна на придобилия параноични форми страх от преписване е обмислена. Използваните писала попадат в различни ръце /и усти/. Възможността едно и също да се падне на един ученик е равна на нула. Следващи зрелостници пишат с химикали, които някой друг е използвал и, може би, слагал в уста. Допълнителен елемент са неизмити ръце, чинове, изпускане по земята… Не е изключено, наистина, в нечии организми да попаднат зарази. Проблемът не е само за конкретен регион. Отнася се за цялата страна, практиката е еднаква, допълват учители. По тяхно виждане, при 50 000 зрелостника в страната и покупка на химикалката за около 20 ст. броя, изразходвани са 10 000 лв. А със смяна за всяка матура, биха отишли максимум 25 000, тъй като, по желание, в цялата страна се явяват не повече от 2000 деца, а на поправки – приблизително 15 000.
Началникът на Регионалния инспекторат по образованието /РИО/ в Хасково – Иван Панайотов не се съгласи с доводите за нехигиеничност, заявявайки, че все пак, става дума за големи момчета и момичета, дванадесетокласници.
Никой не се е оплакал от подобни притеснения, че се връщат химикалките и след това се получават отново. Не мисля, че са чак толкова замърсени от едно използване, не мисля, че е толкова страшно. Химикалките са нормални, пишат добре. Учениците трябва да са съсредоточени върху задачите, не върху това кой е пипал химикалките, заяви Панайотов.
По принцип, всичко е възможно. Не е изключено да се разпространят зарази по този начин, но е малко вероятно, коментира д-р Иван Гоговски, главен секретар на Регионална здравна инспекция /РЗИ/ – Хасково. За повече разяснения той насочи към д-р Снежана Иванова, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в същата институция.
Който от учителите има притеснения, трябва по писмен път да информира Здравната инспекция, заяви д-р Иванова. Иначе изпадаме в ситуацията на препредаване на информация, която един чул, пък друг видял, трети разказва. В ежедневието химикалките се слагат на чинове, в чанти, падат на земята. В конкретния случай се търси под вола теле, смята д-р Иванова. Тя приключи разговора, без да посочва има ли или няма опасност, при химикалките за матурите. И отново подчерта, че е нормално, ако има притеснения, те да бъдат описани по надлежния ред.
ЩЕДРО
Коментари предизвиква и друга недомислица, съпровождаща зрелостните изпити.
За химикалки, пликове, бланки и други, по трима учители от школо пътуват от общините до Регионалните инспекторати в областните градове. Един не може, според разпоредбата. Не са и двама, а трима. Командироват ги по установения ред. Ползват пътни и дневни средства, надхвърлящи с немалко, стойността на получените консумативи.
Излишно се харчат обществени пари, губи се време. Не е ли възможно материалите да се пращат по куриер? Би струвало 6 – 7 лв., чудят се педагози.
Това не е лоша идея. И ние ходим до София да ги вземаме. На следващата матура, през септември, можем да помислим за промяна. Материалите не са толкова секретни, но е важно да не се загубят, сподели началникът на РИО.
Двама бяха хванати да преписват в Хасково на проведената на 18 май матура по български език и литература. Момче е било засечено от камерите, при опит да извади класически хартиен пищов. Момиче, пък, е било спипано с телефон, какъвто, по правилата на МОН, не трябва да носи със себе си. Девойката имала малшанс. Не е ясно дали е щяла да използва апарата за преписване, но той иззвънял по време на изпита.
Още две матури се провеждат днес и в следващите дни. Днес е задължителната, по избираем предмет. В периода 26 май – 1 юни е третият зрелостен изпит, по желание на ученика.