Един от строителите на Димитровград – Трифон Видаркински, чества днес 100-годишен юбилей. Той бе поздравен от кмета Иво Димов на тържество, проведено в село Долно Брястово, община Минерални бани, където понастоящем живее бай Трифон със съпругата си.
Благодарствен адрес, торта във формата на книга и лоза за засаждане, с пожелание да прибира от бъдещата реколта, подари градоначалникът на столетника, а на съпругата му баба Мария – роза, която да посади.
„Изключително ми е приятно да поздравя един човек, чието житейско достолепие го е направил жив свидетел на световните катаклизми от миналия век – войните, бурния технически прогрес, политически и обществени промени и с изграждането на един нов град – Димитровград. Подобни хора трябва да бъдат ценени, почитани и уважавани Иска ми се да взимаме повече от мъдростта на такива хора, за да не повтаряме грешките, а да надграждаме към по-добро”, каза в поздравлението си кметът на Димитровград Иво Димов.
Въпреки че е столетник, Трифон Видаркински е със завидна свежа памет, ходи сам, макар и с бастун и проявява чувството си за хумор. Съветът му към младите е да водят по-умерен живот, ако искат да са дълголетни.
За тържеството на рожденика се бяха събрали наследниците му, негови приятели и съселяни. Да поздравят столетника дойдоха и председателят на Общински съвет на община Минерални бани. От Министерството на отбраната връчиха почетен плакет на ветерана от първата и втора фаза на Втората световна война.
Трифон Видаркински е роден на 3 февруари 1923 г, във врачанското село Борован. Завършва основно образование и Земеделско училище в родното си село. От 1940 до 1943 г. работи във фабрика „Регулатор“ във Враца, където завършва и Занаятчийско училище. От 15 септември 1943 г. е войник в Първи армейски артилерийски полк в София. Участва в първата и втората фаза на Втората световна война, заедно с двамата си братя Димитър и Спас.
От 1945 г. Видаркински работи като стругар в София. През 1951 год. е командирован в Димитровград, където взема активно участие при монтажа на машините и пускането им в експлоатация на новостроящият се тогава Химически комбинат. В последствие е работил в комбината като монтажни, н-к смяна, н-к стругарски цех, н-к производствено-технически отдел и зам. директор на Ремонтно механичен завод към Химическия комбинат.
След пенсионирането си през 1991 год. е назначен в Химремонтстрой Димитровград, където взема участие в пускане на новото производство за амониева селитра в Химическия комбинат.
За високи постижения в трудовата си дейност е награждаван с много награди и отличия, най-значимите от които са:
- Сребърен орден на труда;
- Орден Червено знаме на труда;
- Орден Г. Димитров, златен.
През 1953 г. сключва брак с Мария Стефанова от Хасково. Имат двама сина Румен /поч. 1997 г./ и Стефан. Към днешна дата се радва на 4 внука и 4 правнука.
Снимки и информация: Община Димитровград