В Хасково ще бъде въведено в експлоатация лабораторно оборудване в помощ на земеделските производители. Те ще могат сами да вземат проби от земите си и да извършват анализи. Това става възможно в рамките на проект, свързан със спасяването на природата, по програма България – Турция. Партньори по дейностите на подписания преди дни договор за финансиране на проекта са Земеделската камара в турския град Мерич и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ – Хасково, съобщава председателят на местната структура на работодателите Стефан Димитров.
В почвените проби ще се определят следните показатели: pH на почвата, съдържание на хумус, съдържание на амониев и нитратен азот, съдържание на усвоим фосфор, съдържание на усвоим калий. Въз основа на тези показатели ще бъдат разработени правила и норми за торене на основните групи култури с минерални и органични торове, с цел получаване на високи добиви и минимално замърсяване на почвите и околната среда. Земеделски производители от Хасковска област ще бъдат обучени в основни екологични аспекти: въздух, вода, почви; управление на отпадъците и устойчиво земеделие. Ще бъде проведена и съвместна конференция за опазване на околната среда.
„Правилното пробовземане и вид на почвените анализи са от решаващо значение за успеха на всяко земеделско начинание и бизнес. Ето защо ние ще предложим на земеделски стопанства в областта възможността да следят абсолютно безплатно състоянието на почвите си и ще им дадем насоки за оптимално торене, съгласно новите директиви на ЕС. Те ще бъдат насърчени да развиват устойчиво земеделие, като в същото време ще повишат добивите си“, коментира председателят на КРИБ – Хасково Стефан Димитров.