Словото е това, което остава. Нямаше да знаем какво е било преди нас, ако не е било записано, казва творецът
24 май е символ и знак за идентичността на България. Всяка година на този ден сме свикнали с шествията и песните. Това обаче е само парадната част, защото празникът не е само фанфари. Сега всеки има възможност, оставайки насаме, да го осъзнае и преосмисли, коментира художникът и творец Стефан Чурчулиев с когото разговaряме за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Стефан Чурчулиев е роден в пловдивското село Искра през 1968 г., но съзнателният му живот преминава в Димитровград, където през годините участва в различни художествени проекти. Член е на Съюза на българските художници. Син на известния живописец Петко Чурчулиев, чието име носи галерията в Димитровград. Живее в София.
От нашата територия тръгва цивилизацията и са възникнали много писмености
Малко народи могат да се похвалят със своя азбука. Интересното и важно за нашата територия, където се намира днес България, е, че тук не в възникнала само една, а много писмености. Това показва, че мястото, където живеем, е с много силна енергия и оттук произлиза цивилизацията. От различните времена до нас са достигнали само паметници. Затова трябва да се замислим за значението на културата.
Не смятам, че осъзнаваме реално колко велик празник е 24 май, защото през времето е бил малко неглижиран и се е ползвал и за политически цели. В крайна сметка обаче, 24 май си е 24 май и това е нещото, което ни различава от всички народи. Може би, трябва да е над всички останали празници, защото всичко се базира на културата. Това е основата. Празник като този трябва да празнуваме всеки ден.
Културата е многослойна, всеки има място в нея и допринася
С какво е важна културата за една държава, град или населено място? Няма култура, няма държава – мога да кажа директно. Само културата ни отличава от животните. Културата е израстването на цялото общество. Тя винаги е многослойна и не бива да се търси само високо ниво. Трябва да бъде и масова, и елитарна и всеки да си избере неговото място. Всеки допринася с нещо. Затова не можем да кажем – това е култура, това не е.
Словото е това, което остава. Нямаше да знаем какво е било преди нас, ако не е било записано. Много трудно и абстрактно е да осъзнаем какъв скок е направен с буквите, благодарение на които човечеството може да предава знание. Това е основата и базата на всичко, което имаме като придобивки. Приемаме го толкова естествено и е много трудно човек да се спре, да погледне отстрани и да разбере какво чудо е, споделя творецът.
Усъвършенствайте се, работете върху себе си, стъпвайте на постигнатото от вас и други хора. Това е посланието на Стефан Чурчулиев. В момента той не си прави конкретни планове за близкото бъдеще. Рисува в ателието си, за удоволствие и, за да зарадва след време почитателите си.
Снимка: Ники Пандев