Стартира проект „Виртуална кухня Марица – Мерич“

Marica Merich 11Проектът е Съфинансиран от Европейския съюз чрез Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България-Турция 2014-2020

Изпълнението на проект „Виртуална кухня Марица – Мерич”, № CB005.1.23.017, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България-Турция 2014-2020, стартира Регионално сдружение на общините /РСО/ „Марица“ в партньорство с RPC в регион Мерич през месец март 2017 г. Проектът е с продължителност 15 месеца, с общ бюджет за двата партньора 81 267,15 евро.

Начална пресконференция по проекта се проведе днес в офиса РСО „Марица” – Бизнес Инкубатор, Клокотница. В нея участваха председателят на РСО „Марица“ и зам.-кмет на Тополовград Маргарита Георгиева и Юмер Ергин – председател на Търговско-промишлената палата в Мерич.

Поставяме началото на едно добро сътрудничество и партньорство между двете страни, коментира Маргарита Георгиева. Надявам се с този проект да изградим коридори за културно сътрудничество, да покажем вкусовото богатство и разнообразие от храни от регионите на Хасково и Мерич, заяви Юмер Ергин.Marica Merich1

„Виртуална кухня Марица – Мерич” ще допринесе за укрепване на капацитета за трансгранично сътрудничество между България и Турция в областта на устойчивия туризъм. Проектът предлага възможности за сътрудничество и работа в мрежа между регионите Хасково и Мерич, за създаването на общи продукти в областта на традиционната кухня и за организацията на трансгранични инициативи с промоционален характер.

Проектът интегрира 7 основни дейности и залагайки на подхода на участието, дава възможност на местната общност от двете страни на границата да направи оценка и да натрупа познания по отношение на въпросите от местно значение за развитието на туризма. Проектът съчетава разнообразни меки действия като проучвания, разработване на ИКТ инструменти и смарт приложения, подпомагащи представянето и популяризирането на кулинарните традиции, онлайн форум, фестивал и мерки за публичност.

Очакваните резултати по проекта са:

– Проучване „Традиционни рецепти от Област Хасково“ и Проучване „Традиционни рецепти от Област Мерич“;

– Проучване „Местни области с традиционна кухня в Област Хасково“ и Проучване „Местни области с традиционна кухня в Област Мерич“;

– Карта „Местни области с традиционна кухня в Област Хасково и Област Мерич“;

– 10 дълги и 10 кратки видеа представящи традиционни рецепти от Хасково;

– 10 дълги и 10 кратки видеа представящи традиционни рецепти от Мерич;

– Уеб платформа „Виртуален шеф“ – обща платформа за традиционни кулинарни характеристики на Хасково и Мерич на три езика;

– Смарт приложение за мобилни устройства: „Хасково и Мерич готвят“ – представя бързото и лесно приготвяне на традиционни рецепти от Хасково и Мерич на три езика;

– Фестивал Хасково и Мерич готвят;

– Рецептурник с традиционна кухня „Кулинарна наслада от Хасково и Мерич“ на български и турски език;

– Информационни брошури, публикации, пресконференции, партньорски срещи.

Marica Merich 22



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук