Виртуално посещение в 4 храма край Асеновград
Много са живописните места в България, които поне веднъж човек трябва да посети в живота си. А ако обича да пътува, непременно ще стига до манастир. Десетки са заслужаващите туристическо внимание. Неповторими с автентичност и история, някои от тези храмове на вярата ще представим кратко в редовете по-долу. Намират се в югоизточната част на страната – край Асеновград. Можете да ги посетите винаги, когато отделите за това един ден или съчетаете пътуването и с други обекти.
Мулдавският манастир „Св. Петка“ е разположен високо над пътя от изток към Асеновград. Мястото предлага прекрасни гледки към ширналата се долу Тракийска низина. Самата обител се издига като крепост в края на път, виещ се през гората. От отклонението до манастира са само 2,5 километра, но изглеждат доста повече заради състоянието на участъка. Преодолява се, наистина с кола, на само ако не е ниска. Добрата новина е, че пътят ще бъде оправен. Кога, не е известно, но за целта са отпуснати 3 млн. лв. С тях трябва да бъде обновен и самият манастир, също да се прекара водопровод до него. Обновлението е в ход – ремонтира се източната част, с жилищни помещения и стаи за нощуване на миряни. Става красива, възможно най-близо до автентичния вид, в духа на възрожденската традиция – с колонада долу и открити чардаци на етажа. Останалата част е рухнала, виждат се и следи от пожар.
Манастирът „Св. Петка“ е с дълга история. Съграден е през 14 век, но не след дълго – опустошен от настъпващите в Европа османски орди. Въздигнат е повторно, но кога – не е известно. Първите сведения за възстановената обител, под името „Св. Параскева“, са от началото на 16 век /1519 – 1538 г./ в Станимашкото синурнаме /документ за установяване на граници/.
По време на османското владичество храмът неколкократно е разрушаван и отново възстановяван. Последното възобновление е от 1836 година от игумена Антим. Издигнати по негово време били сегашната съборна църква и жилищните части. 4 години по-късно църквата е изписана от тревненските зографи Кръстьо Захариев и синовете му Петър и Георги, за което свидетелства автентичен надпис. По-рано, още през 1894 г. била съградена камбанарията – от майсторите Георги Кръстев и Киро Тодоров от Асеновград. Станало по времето на игумен Милетий от Самоков, със съдействието на помощници и ктитори, увековечава ги каменна плоча в зидарията.
В Мулдавската обител отсядал Дякона Левски, когато делата му налагали пътуване в този край. Запазено е и скривалището му под бившата игуменарна, за обновлението на което се събират дарения.
През Възраждането манастирът е важно книжовно средище. Разполагал с богата библиотека и редки ръкописи, по-късно разграбени и загубени. Съществувало тук е и килийно училище до 1888 г. За Аязмото, разположено в параклис, наречен „Св. Врачове“ пък се смятало, че е с целебна вода. Днес тя не блика, а на мястото е разположен противопожарен хидрант. Чучур тече малко под него, но едва-едва.
Превратностите на съдбата не отминават манастира и в по-ново време. На 12 ноември 1946 г. се срутва църквата, като оцелява само притвора с камбанарията. Възстановена основно, в па-малки размери е през 1951 година, при светителството на Пловдивския митрополит Кирил и игумена йеромонах Евтимий. Същата година на 16 септември храмът е осветен от епископ Стефан, помощник на митрополита.
Всичко това може да се прочете от летописи по църквата и в манастира. Действат като машина на времето. Връщат назад и човек, сякаш, си представя този български храм на вярата във времена на възход и разорение. Разоренията дано са останали в историята. И дано за „Св. Петка“ отново идат добри дни.
Пак до Асеновград, на 10 километра североизточно, е Араповския манастир. Нарича се така, поради близостта до село Златовръх, с предишно име Арапово. Иначе е „Света Неделя”. Забележителен при социализма манастирът стана със снимки тук на хитовия филм „Дами канят”. Но истинските забележителности са други. Обителта е основана в средата на 19 в. Строителството започват през 1859 г. родопски майстори. През Руско-турската война е опожарен, после възстановен. Сериозно е засегнат и от земетресението през 1928 г. Стенописите в църквата са от 1884 г., дело на зографите Георги Данчов и Алексий Атанасов. Първият зографин изрисува и параклиса до аязмото извън оградата. Водата в него блика от древни времена и се смята за лековита. Интересна постройка в манастира е кулата – крепост на Ангел войвода. Тук се криел с четата си, затова и строежът е пригоден за отбрана – с тесни прозорчета – бойници на първите два етажа и жилищна част на третия. Като такава – за настаняване на миряни и туристи, се използва и сега.
Любопитна църковно-светска история има Горноводенския манастир „Св. Св. Кирик и Юлита”. Намира се край асеновградското село Горни воден, на 14 км. от Пловдив. Съществуването си води от Средновековието. Специфично при него е смесването на култове – към Св. Кирик и Юлита /майка и син/ и Св. Параскева, на която е посветена главната църква. Това предполага съществуването на два храма в началото, събрани в един комплекс. Многократно опожаряван, разрушаван и възстановяван, в годините на социализма обителта най-напред е превърната в дом за душевноболни, а през 1981 г. предоставена на Съюза на архитектите. Реставриран, става международна архитектурна академия, творческа база и, накрая – 3-звезден хотелски комплекс. Върнат е във владение на църквата, след съдебно дело. Забележителности, освен красивата местност и оригиналната архитектура, са църковните стенописи, дело на Алексий Атанасов, ценният иконостас и икони, рисувани от Захарий Зограф. На около половин километър от основния манастирски комплекс е аязмото с параклис, в който са запазени фрагменти от стари стенописи.
В този район е още един стар, възстановен манастир – Кукленския „Св. Св. Безсребреници Козма и Дамян“, наричан и „Св. Врачове“. Намира се на около 2 км. от градчето Куклен в местността „Чернатица“. До обителта се стига по отбивка от главната улица, означена с табела. Пътят е хубав, с красиви гледки, край манастира има паркинг, места за пикник и павилиони за хранене, така че, съчетано с посещението му, един ден разходка си е истинско удоволствие. Още повече, има какво да се види и какво да се почувства.
В стари времена манастирът се славел като лечебно място за психически болни, бесни и обсебени. Монасите церели, като небесните си застъпници „Св. Св. Козма и Дамян”, с билки и молитви, безплатно. Имали наблизо и чудодейно аязмо с целебна вода. Според преданието, монасите и лечебната вода на аязмото помогнали за излекуването и на сина на турски велможа. Той дал обет, като умре да бъде заровен там. Така и било сторено.
Днес в притвора на старата манастирска църква още може да се види една от прангите, с които приковавали към пода страдащите от тежки психични заболявания. Навремето такива пранги имало 12. Заключвали с тях бесните и ги оставяли да преспят в църквата. Четели им молитви. Сутринта ги водели на аязмото и ги обливали с водата. Лечението, понякога, продължавало много дълго.
Но манастирът пази и други спомени – за истинските герои от историята за Козия рог. Тук почерненото семейство на Караиван намира вечен покой и оставя легендата за чест и непреклонност. А случайността я прави достояние на милиони хора. Няма българин, който да не знае историята за родопчанина, хубавата му жена, дъщеря им Мария и козия рог. Булката на козаря Караиван се славела с голяма хубост. Но турски чапкъни й хвърлили окo и една вечер, като го нямало мъжа й, озлочестили я. От ужаса и унижението Караиваница полудяла. Като се прибрал той, качил я на магарето и я отвел в „Св. Врачове”, да я лекуват. И се зарекъл да отмъсти. Като момче възпитавал дъщеря им Мария с кама и кози рог. Един по един пронизвали насилниците….
В кукленския манастир погребали, след време Мария, хвърлила се в пропаст, гонена от потеря, продължава легендата. Тук предал Богу дух и Караиван, последен от фамилията. Дошъл в обителта, като усетил края си, разказал трагичната семейна съдба на един от монасите. Научил я, след години Николай Хайтов. Така се родили разказът, после и филмът „Козият рог”.