Все по-малко са търговците на Неделния пазар в Димитровград, склонни да се пазарят за цената на предлаганата стока. Дори може да се каже, практиката безвъзвратно е изчезнала. Това се дължи най-вече на налаганата от години тенденция – магазини с удобства и обявени цени. Ако има отстъпка, тя също е обявена.
На едро и на дребно са, общо казано, двете основни разделения при договорките. Въпреки че и едровата стойност се намаля, при по-голямо количество. На дребно цената също може леко да се редуцира, ако се вземат няколко неща наведнъж, но при една – две бройки, е фиксирана. Друг е въпросът, че трябва да се отчете и сезонът. В края на лятото цените са ниски, защото на прага са новите есенно-зимни колекции. Това кара голяма част от търговците да намалят цените значително, дори под прага на печалбата. Именно в такива моменти пазарлъкът става актуален. Обобщено обаче може да се каже, че намалението на Неделния е в много тесни граници. Разлика между цените на производители и търговци също няма. Едните балансират между дадените за стока пари, другите – калкулират съобразно заплати, консумативи и т. н. Търсят минимална печалба, а причина за това е кризата и спадналото потребление. От друга страна – на много места се предлагат идентични стоки. Даден търговец рядко си позволява да пусне артикули по-скъпо, защото в съседство е конкуренцията. Това значително понижава цените на пазара, за разлика от градските магазини.
Коренно различна е ситуацията на Автопазара, където най-много вариации има при продажбата на автомобили. При тях понижението стартира, примерно от 100 лв. но може да достигне и 1000 при по-скъпа кола. Зависи колко време се е задържала, какви екстри има, коя година е и какво е състоянието и. По-добре да дам колата на загуба, ако се е застояла много, за да освободя пари и да ги вложа в по-перспективна, казват някои.
При част от другите стоки нещата са почти същите. В общия случай с пазарлък може да се постигне намаление от около 20%. Това важи особено при вещите втора употреба. Ако за една стока продавачът иска 30 лв., вероятно би се съгласил и за 25, ако му предложите. За 27 – със сигурност. Но, да кажете 15, звучи несериозно, дори обидно. И без пари да е взел стоката в чужбина, човекът е имал транспортни и други разходи, отделил е немалко време, изпитвал е неудобства при пътуването, поел е риск. Да продаваш на пазара – в пек, дъжд и студ, също не е лесно. И си е бизнес, който трябва да се уважава. Така че, ако харесате нещо и искате да спестите от цената, не се притеснявайте от пазарлъка. Но го правете умно, за да си кажете Спечелих! Като си тръгнете с нова придобивка. Същото ще си каже и продавачът, но нали това е същината на добрия бизнес!