Да се създаде Спешно приемно отделение към болницата в Димитровград, призовават от Центъра за спешна медицинска помощ /ЦСМП/, който е филиал към Центъра в Хасково. Оттам критикуват и системата на спешния телефон 112.
В Спешно приемно отделение трябва 24 часа да има един или няколко лекари и медицински сестри, в зависимост от района на обслужване, които не напускат мястото. Те имат набор от лекарства, скенер, рентген и могат да правят изследвания, като например, в Хасково. Големите областни болници са задължени да имат такова отделение. За другите не е задължително и основната причина да не се създават, са необходимите немалко финансови средства, защото дейността е безплатна.
Причината да се иска това е, че работата на лекарите в Спешна помощ е на линейките, а не само в сградата, където също пристигат нуждаещи се от медицинска намеса.
В ЦСМП – филиал Димитровград работят по два екипа на смяна, но ако и двата са на адрес, няма кой да посрещне дошли на място. Обратното, ако лекарят има спешен пациент, в момент на постъпване на сигнал, не може да тръгне и да го остави. А по закон, трябва да потегли до 1 минута…
Критиките към системата 112 са свързани с времето за отиване до адрес, липсата на определение кои състояния са спешни, както и към приемащите сигналите.
Специално за региона, сигналът от 112 постъпва в Кърджали, оттам се прехвърля в Хасково, а от Хасково – в Димитровград. Линейката излиза на първата минута, след пристигане на съобщението, но се хаби време. От въвеждането на 112, се губят поне 5-7 минути, докато се тръгне, създават се и предпоставки за сгрешена информация. Преди, когато звънял телефонът в самата Бърза помощ, е можело да се тръгва веднага, за разлика от сега. Освен това, твърди се, че на телефоните 112 са хора, които не са медицински лица и понякога приемат безумни неща.
Правилото към момента е, че всеки, самоопределил се за спешен – е спешен, но ако не сте лекар, не може да го направите…
Спешни състояния са, например – остра внезапна болка в гърдите, в корема, повръщане на кръв, черни изпражнения, проблеми с бременни жени и деца до 1 година, катастрофи, травми. Не е спешен случаят, когато човекът е болен от няколко дни, с кашлица, температура или кръвно. Въпреки това, за всяко нещо се вика Спешна помощ или се отива на място за незначителни неща.