73% от учителите смятат, че образованието се нуждае от нова структура. 16 на сто от тях са на мнение, че в системата трябва да влязат нови кадри. Това сочи експресен телефонен сондаж на социологическата агенция „Галъп интернешънъл“. Преди седмица бе оповестена първата част от него, показващ, че учителите декларират увереност в силите си, но не свидетелстват за подкрепа от страна на обществото. Анкетата е проведена сред 716 учители от различни степени, учебни заведения и населени места в цялата страна.
Според учителското съсловие, реформите в образованието се нуждаят от продължаваща разяснителна кампания. Гилдията има готовност да приеме подмладяване, както и да понесе нови отговорности.
Почти всички подкрепят идеите за провеждане на специални обучения и разяснения за учители в различни места на страната, обхващайки родители и ученици.
Три четвърти от попитаните смятат, че е по-добре учителите да могат сами да избират учебници, методи, програми, за да бъдат педагозите в центъра на образователния процес. Останалите възприемат твърдението, че е по-добре учителите да нямат право на това, за да има ясен стандарт и критерии в образователния процес.
Резултатите от тестваните твърдения пораждат любопитни хипотези… Откроява се нагласата, че учителите трябва да бъдат поставени във фокуса на реформата.