Със скромно тържество в Димитровград бе почетена годишнината от провъзгласяването Независимостта на България.
Празничната проява по традиция се състоя пред паметника на Капитан Петко войвода.
Програмата започна с изпълнения на Забавно-духовия оркестър, продължи със слово за Независимостта.
Венци и цветя пред паметника поднесоха шепа официални лица.
Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 година в Търново. С този акт българската страната де юре отхвърля политическата си зависимост от Османската империя, резултат от решенията на конгреса в Берлин през 1878 г. България става суверенна държава, равностоен партньор на всички останали европейски страни.
Обявяването на независимост става възможно 30 години след Руско-турската Освободителна война от 1877-78 г. Едва тогава се създават условия опитът да успее и страната да се освободи от васалната зависимост на Високата порта.
Решението за обявяването на независимостта е взето през август 1908 г. на среща на княз Фердинанд и министър-председателя Александър Малинов в Унгария. На 22 септември същата година в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ България е обявена за независимо царство, а дотогавашният княз Фердинанд I вече се титулува Цар на българите. Мястото е избрано специално, за да се подчертае приемствеността със средновековната българска държава. След прочитането на Манифеста в църквата, министър председателят го чете още веднъж, пред множество сънародници, на Царевец.
„Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля – да бъде според както той иска. Българският народ и Държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят. Фактически независима, държавата Ми се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни узи, с формалното разкъсване на които ще се отстрани и настаналото охлаждение между България и Турция“, се казва в Манифеста, прочетен от Фердинанд и Малинов.
Не бива да се забравя и ролята на Русия за важния обществено-политически акт. Тя посредничи в преговорите между Турция и България. и се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал от Руско-турската война – 1877-78 г., в замяна на което Високата порта оттегля претенциите си за обезщетение от България и признава независимостта й. Де факто това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за независимо царство.