Нивото на Марица е много ниско. От години не сме виждали толкова малко вода в реката. От една-две години забелязваме по-малък отток в коритото. Преди страничните канали, в средата на зимата, бяха пълни с вода, за разлика от сега, сигнализират наши читатели познаващи реката. Други, пък, споделят, че нивата в кладенците им са паднали.
Водата се е оттеглила и на места покрай бреговете се забелязват сухи места, както и заблатени участъци, които преди, както личи, са били пълноводни.
Ниското ниво на реката се свързва с метеорологични условия от различно естество, като малкото валежи от дъжд и сняг, например. Според някои, друга причина е копаенето на пясък или премахването на наноси от реката, макар да не е толкова мащабно от години. Преди няколко месеца жители на старозагорското село Мирово алармират, че нивото на водата в Марица спада, заради вадения пясък, а не защото няма валежи, по информация на БТВ. Освен че водата започнала да намалява в реката и в кладенците, къщи започнали да се пукат, последвано от ремонт на пътя и изгребване на инертни материали. Река Марица пресъхва опасно, алармират преди повече от 10 години експерти пред турския вестник „Хюриет“, цитирани от „Дневник“…
Темата с Марица нашумя преди дни, когато мъртви риби изплуваха по течението между Пазарджик и Пловдив. След това започна проверка на няколко фирми, които са вероятните причинители, но не това е най-важното. Можем ли да допуснем, че фирми периодично изхвърлят във водата токсини, разчитайки на пълноводието на реката? Ако е така, това може да е сигнал, че нивото е много ниско, т. е. отровата не е успяла да се разнесе достатъчно бързо и е засегнала рибите. Няма опасност за питейната вода на Пловдив, успокоиха от местното ВиК, което ограничи водовземането, докато стане ясно какво е веществото, попаднало в реката.
Трудна задача се оказа да разберем официално как се изменя нивото на Марица и дали нивото действително е най-ниското от години. Обърнахме се към Министерството на околната среда и водите /МОСВ/, откъдето побързаха да кажат, че трябва да се свържем с Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/, тъй като той следял нивата на реките. Същото отговориха и от Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ – Пловдив. От НИМХ, пък, бяха лаконични, че трябва да попълним предварително подготвена заявка, след което да я подпишем, сканираме и изпратим, като услугата се заплаща. Посочените институции публикуват ежедневна информация за нивата на реките, но какви са сравнителните данни за по-големи периоди, е въпрос с повишена трудност.
Без отговор остават и въпросите дали ниското ниво на водата в Марица и засушаването, като цяло, се отразява и по какъв начин на подпочвените води? Питейната вода в Димитровград, например, е изцяло помпажна. Това ни провокира да потърсим допълнителна информация от Водното дружество. Какво казаха оттам, предстои да публикуваме.