Сертификати за дигитални умения, придобити от димитровградски деца чрез обучението им в Училищна Телерик Академия, връчи кметът на Димитровград Иво Димов, съобщиха от Общината.
„За мен е изключително удоволствие, че за трета поредна година в Димитровград се обучаваха безплатно деца, които усъвършенстват дигиталните си умения – нещо изключително ценно в съвременния дигитален свят. Съвместното ни сътрудничество с Училищна Телерик Академия и нашия съгражданин Димитър Караиванов предоставят възможност на децата да развият своите знания и интереси, свързани с технологичното им бъдеще. Надявам се сред днешните ученици да има бъдещи програмисти и иноватори. Новите професии изискват децата да бъдат подготвени адекватно и професионално. Само след седмица ни предстои още една съвместна инициатива с Училищна Телерик Академия, когато в Градска библиотека „Пеньо Пенев“ ще се проведе обучение на тема „Изкуствен интелект в класната стая“. Това обучение отново е насочено към надграждане познанията на нашите ученици. Лектор ще е Ивайло Бонев, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия, който ще запознае присъстващите с приложението на изкуствения интелект в класната стая, както и възможностите на образователна платформа Буки. Пожелавам натрупаните знания да са само основа, която ще надграждате в бъдещето!“, обърна се кметът на общината към присъстващите в зала „Гроссето“.
За трета поредна година в Димитровград се обучават безплатно ученици от две възрастови групи – 3-4 клас и 5-7 клас, в зала, осигурена от Община Димитровград.
В обучителната програма са застъпени интересни и иновативни теми, като: Какво е компютърна програма и алгоритъм и как „мисли“ компютърът? Как и за какво се използва „мисловната карта“? Какво е кибертормоз и как трябва да реагираме? Какво е това „Дигитален отпечатък“? Кои са най-съвременните технологии днес? Как си представяме професиите на бъдещето?
Учениците придобиха умения да програмират на HTML език, да създават сайтове, изучиха детайлите в средата за програмиране Scrach, създаваха „Мисловни карти“, генерираха „QR code“, разработваха проекти и визуално програмиране с MICRO:BIT, програмираха игри, създаваха презентации и още куп интересни неща.