С тази публикация поставяме началото на нова рубрика, която ще се базира на текстове от известния политик Георги Кадиев, чийто анализи се отличават със задълбочени информации и широкообхватен поглед. Правим го със съгласието на автора. Желанието ни е до читателите да достигат различни гледни точки. „Светът около нас с Георги Кадиев“ е името на рубриката. Първият текст в нея съвпада и с темата, както може да прочетете в следващите редове:
Всичко е фарс, във финансово министерство бивши министри се връщат като замове и директори на дирекции. Гроздан забранил на влаковете да минават на червено, БСП електоратът е про-руски, обаче част от лидерите му хукнали на Молитвена закуска в САЩ, Пеевски е пръв анти-соросоид, хора за работа няма, но има 5 млн. кандидата за зам.-министри и областни управители, Спецов ще го пращат в КФН, Горица – в Комисия за контрол на независимите одитори, Радо Чолаков – омбудсман, и въобще върви алъш-вериш за регулатори, затова минавам към циничен преглед на геополитическите новини.
- В Германия, малките партии ще решат правителството, дори да не участват в него. В последно проучване ХДС има 29%, Алтернатива за Германия – 22%, социалдемократите – 18%, Зелените – 12%. Интересното е при малките – либералите от Свободната демократична партия имат 4%, което е под 5-процентовата бариера и Мерц май реши, че няма смисъл да прелива гласове към тях, а просто призова избирателите им да не си губят гласа и да изберат ХДС. Партията на Сара Вагенкнехт губи територия и е под бариерата, но за сметка на това Левицата качва на 6%. Най-възможната коалиция все пак остава голяма коалиция ХДС – социалдемократи.
- Във Великобритания, централната банка излезе с прогноза за нов ръст на инфлация до 3.7% и ще отнеме до края на 2027, за да падне обратно до целта от 2%. Инфлацията във Великобритания за последно е била 2% през май 2021. Енергийните продукти сега са по-евтини отпреди 12 месеца, но инфлацията остава висока и тръгва нагоре. Такава ще остане тя и в еврозоната и в България.
- В Австралия, лидерът на опозицията нарече Тръмп „голям мислител“. Така се прави и ако нашата опозиция има акъл, трябва тутакси да се хвърли по корем пред Тръмп, защото управляващите ни, щат-не щат, ще трябва да подкрепят задаващата се обща ЕС позиция на търговска война със САЩ. Помните ли онова руско стихотворение, което и Висоцки изпя и което започваше с думите „Товарищ Сталин, вы большой ученый…“ Учете се от миналото и изучавайте Тодор Живков, нищо ново не е открито.
- В Украйна, според социологическо проучване делът на тези, които смятат, че Украйна се движи в правилната посока, е 35%, докато 49% от анкетираните са на обратното мнение. 33% от анкетираните са избрали високата инфлация като основен негативен фактор, 32% – икономическата криза, 27% – ударите с ракети и дронове и обстрелите и 25% – руската окупация. 14% от анкетираните на възраст 18-29 години, повече от всяка друга възрастова група, планират да емигрират.
- Пак в Украйна, Националното антикорупционно бюро (NABU) и антикорупционната прокуратура обявиха, че са разбили престъпна група, замесена в схеми за измами с парцели в Киев. Сред заподозрените са зам.-кмет, бивш общински съветник и председателят на общинската комисия по строителството. Заподозрените са организирали схема за избягване на търгове за парцели в Киев, при които правата на собственост са регистрирани върху несъществуващи сгради, а парцелите под тях по-късно се присвояват. Скандалът е неприятен за кмета Кличко, който преди месец се оплака на Зеленски, че началникът на военната администрация на Киев Тимур Ткаченко се опитва да узурпира властта в Киев. Ткаченко бе лично избран от Зеленски през декември и е роднина с шефа на Националното антикорупционно бюро. Отношенията между Кличко и Зеленски отдавна са обтегнати.
- В Румъния, управляващите успяха да откраднат 6 депутати от националистическата партия SOS. И шестимата напуснаха парламентарната си група и се обявиха за независими, но всъщност са в лагера на управляващите социалдемократи. Последното гласуване на законопроектите за бюджета показа, че управляващата коалиция има по-голяма подкрепа в парламента от собствените си гласове, като законопроектите получиха 254 гласа „за“, повече от общо 242 депутати от управляващата коалиция. Управляващата коалиция има само 10 депутата над мажоритарния праг и си купува депутати от опозицията. Нищо ново, същото ще стане и тук, ако не стигат гласове.
- В Хърватска, Апелативният съд оправда бившия премиер Иво Санадер по обвинения за корупция и злоупотреба със служебно положение по време на войната през 90-е години, позовавайки се на давност. От петте дела срещу него, Санадер бе осъден по 3 и оправдан по 2 на общо 18 години затвор, като вече е излежал повече от половината. След няколко ареста и освобождавания, Санадер е в затвора непрекъснато от април 2019, когато Върховният съд увеличи присъдата му по делото „Планинска“ на 6 години, по което дело бившият собственик на комбинат за месопреработка и депутат Степан Фиолич призна, че е предал 10 млн. куни (1.33 млн. евро) и 1 млн. евро комисионна на Санадер. В края на октомври 2021 Върховният съд потвърди присъда от 6 години за приемане на подкупи от Жолт Хернади, гл. изпълнителен директор на унгарската държавна енергийна компания МОЛ. Самият Хернади бе осъден на 2 години затвор, но Унгария отказа да го предаде на Хърватска. МОЛ иска да купува Лукойл- Нефтохим, а Хернади продължава да е гл. изпълнителен директор. Но при нас корупцията не вирее и тези, които продадат Нефтохим на МОЛ, лев няма да вземат.
- В Беларус, Лукашенко предлага чрез промени в закона за местно самоуправление местните власти да имат повече власт над частния сектор. Детайли няма, но се очаква частните фирми да бъдат задължени финансово да подкрепят националните цели за развитие и стратегически проекти. Лукашенко отхвърли всякаква критика по тази тема, като каза, че на Беларус й е писнало от „либерализъм“. През последните години Беларус наложи силен режим на контрол на цените и увеличи глоби и санкции за частните фирми. Ако български политик тръгне да прави това, народът ще гласува с 2 ръце за него – толкова му е писнало от криворазбрана демокрация и корупция.
- В Турция, подкрепата за управляващата Партия на справедливостта падна до 31.2% от 33.6% преди месец. Въпреки успеха в Сирия, разочарованието от инфлация, бавен ръст на заплати и пенсии, особено сред пенсионерите и тези на минимална заплата, подкопава доверието в правителството. Междувременно най-силната опозиционна партия CHP повиши доверието от 27.3% през декември до 31.6% сега. Още е рано, но като че ли се движим към края на ерата Ердоган.
- В Сърбия, новото правителство трябва да бъде съставено до 20 март или ще бъдат свикани предсрочни парламентарни избори, каза президентът Вучич. Очаква се парламентът да потвърди оставката на премиера Милош Вучевич до 18 февруари и тогава ще започне да тече 30-дневният срок за съставяне на правителството. Ако не бъде съставено правителство, ще има предсрочни избори в началото на май.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.