1 ноември, освен на Народните будители, е ден и на св. Йоан – Рилският чудотворец. До 1916 г., честването му е на 19 октомври – Отчовден, но с възприемането на Грегорианския календар, датата се измества 12 дни напред.
Свети преподобни Йоан, наричан от народа Иван Рилски Чудотворец е духовник, най-великият български светец и отшелник, небесен закрилник и покровител на българите. Рoден е, според житиеписците, в село Скрино край Кюстендил, вероятно през 876 г., и умира на 18 август 946 г. Живее по времето на княз Борис I, цар Симеон Велики и цар Петър I. Най-дейните му години са при царуването на цар Петър I (927–969). Житията сочат, че до 25-годишна възраст Иван е пастир. Но в сърцето му винаги горяла любовта към Бога и желанието да му се посвети изцяло. Когато родителите му умират, раздава на бедни и болни хора своята част от наследеното и постъпва като послушник в манастира „Св. Димитър“ под връх Руен във Влахина планина. Там придобива богословско образование, изучава богослужебните книги, получава духовнически сан и се подготвя за великата си духовна мисия. Приел монашество, младият мъж се отдава на пост и молитва, като се установява първоначално във Витоша, а по-късно в безлюдната Рила, където по-късно основава Рилския манастир. Там извършва множество чудеса, помага на хората в нужда, изцерява от тежки болести.
Славата на рилския монах се разнася далеч из пределите не само на България, но и на Европа. За да се срещне с него, българският цар Петър I пристига от столицата Велики Преслав в Рила, но Чудотворецът не пожелава запознанство с владетеля, поради смирение, покланя му се само отдалеч. А от изпратените богати дарове, приема само плодовете, останалото връща. Това още повече увеличава славата му и към него заприиждат ученици от цяла България.
Йоан умира на 18 август 946 г. на около 70 годишна възраст. Погребан е в притвора на църквата на манастира в каменна гробница, запазена и до днес.
Преди смъртта си се оттегля в пълно уединение и съставя Завет към учениците си. Оригиналният текст не е запазен, познати са само преписи от XVIII и XIX век, което дава основание на някои учени да подлагат на съмнение съществуването му.
Духовенството категорично е на противното становище. От преписите, единият се намира в библиотеката на Рилския манастир и е изложен в постоянната експозиция на музея му, вторият, направен от монах Касиан, е датиран 1860 г. и се съхранява в Националната библиотека, третият е дело на Неофит Рилски (около1793 – 1881 г.), а четвъртият е по-късен и е редактиран езиково. Последните два преписа се намират в сбирката на Етнографския музей в София.
На снимката: Св. Йоан Рилски на стенопис от Никола Образописов