Две находки с по-голямо значение представи в Исторически музей – Димитровград Нели Кръстева, уредник, завеждащ отдел „Археология”. Информацията тя сподели на 14 февруари, когато освен деня на виното и любовта, се празнува и като ден на археолога. За находките обясни, че до тях не се е стигнало след археологически проучвания. Каза още, че през миналата година са постъпили около 80 предмета от различни обекти в района на общината.
Светилище на Зевс Долихен е открито в землището на село Бодрово. В землището на село Ябълково пък са открити останки от древна колесница, която може да бъде реставрирана напълно.
За светилището става ясно, след като през есента на миналата година бодровецът Паско Запрянов сигнализира в музея за открита каменна колона. Намерена е от земеделеца Иван Иванов, докато обработва нивата си. На нея има надпис, разчетен от преподавателя в Софийския университет Николай Шаранков: На най-великия Зевс Долихен, отзивчивия бог, посветиха според обещанията си жреците Аврелий Максим, Аврелий Аквила и Аврелий Аврелий.
От Министерството на културата решават колоната да остане на съхранение в Исторически музей – Димитровград. Артефактът датира от началото на трети век. Тежи внушителните 853 кг, висок е 1.2 м, широк 50 см. Римският култ към Зевс Долихен води началото си от местността Долихен в Мала Азия. На територията на днешната община Димитровград е пренесен вероятно от жреци или търговци.
На колоната има жлеб, от който се съди, че е служил за закрепване на статуя. Предполага се, че е на Зевс Долихен. Обосновката идва от открит луксозен каменен сандал. Има препратки на други места, че именно подобен сандал е свързан със Зевс.
Предстои на мястото да се направи исторически обход, както и допълнително изследване, което няма да наруши почвата, за да се прецени как да продължат дейностите.
Започваме да пишем нова история, от световна величина, подчерта Нели Кръстева. Според нея, колоната със сигурност е част от храм, добре изработен, с големи каменни блокове. Най-вероятно тя е стояла в центъра му.
Колесницата е датирана от 2-3 век, свързана с могила край село Ябълково. През 2022 г. полицията получава информация за нерегламентирана иманярска дейност. Задържан е човек, в чийто дом са открити предметите. След направените експертизи, става ясно, че това са 14 детайла от колесница. За тях съдът решава да бъдат предоставени на димитровградския музей.
Заедно с колесницата, от римско време, е бил погребан аристократ. Самата тя пък е била използвана за транспорт. Подобна има възстановена в Свищов. Амбицията на музея в Димитровград е да я възстанови, за да бъде изложена за посещения. От нея липсват някои метални части, но наличните са напълно достатъчни, запазени са добре.
Трудната задача идва от намирането на експерти за металната и дървената част. Причината е, че задачата трябва да бъде възложена на специалисти, одобрени от Министерството на културата. За средствата пък ще се разчита и на спонсори.