Художничката Констанца Колева за пътя от Хасково през София до Лондон

Родена и израснала в Хасково и отчасти в Димитровград, завършила средното си образование в София, висшето – в Лондон, където и живее, младата художничка Констанца Колева откри първата си самостоятелна изложба в димитровградската Художествена галерия „Петко Чурчулиев“. Това е втора нейна среща с димитровградска публика. През 2018 г. гостува в съвместна изложба с друга млада авторка.

Когато е на 13 години, Констанца се занимава усилено с изкуство. За да развие уменията си, кандидатства в София и Пловдив. Избира столицата, където през 2013 г. завършва специалност „Живопис“ в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“. Сред преподавателите й са известните автори Динко Стоев и Донка Павлова, ученици на големия български художник Светлин Русев. След това решава да продължи образованието си в чужбина, за да обогати с различни концепции и възприятия творческите си възгледи. Бакалавърската си степен, специалност „Мебелен и продуктов дизайн“, завършва през 2016 г. в London metropolitan university. По време на обучението си взема участие в коледни базари за продуктов дизайн в Лондон, участва и в „Седмицата на дизайна в Милано“ 2015 г. Магистърската й степен, специалност „Мултидисциплинарен дизайн“, е в Goldsmiths, колеж на University of London.

В българската художествена академия равнището е добро, но едва ли щеше да е много по-различно от полученото в средното училище образование. Когато станах на 17-18 години, започнах много да пътувам из Европа, посетих Италия, Испания, Великобритания… Някак си гледах навън, търсех нещо ново и в самата ми практика на творец. Затова реших да кандидатствам в Холандия и Великобритания. Избрах Великобритания, понеже имах роднини и приятели там, а и прецених, че в Англия има много повече възможности за младия човек, споделя Констанца.

Konstanca izlojba3
Много почитатели и приятели бяха дошли за откриването на изложбата в Димитровград

В Димитровград тя бе с приятеля си Самуел. Двамата се запознават преди около две години. Сам, както го наричат, бе за първи път в България. Повечето неща са както си ги представях, сподели той. Всички са много приятелски настроени, много е спокойно и зелено, казва англичанинът специално за Димитровград. Все пак признава с усмивка, почти на шега, че приятели на половинката му – българи от Лондон, се опитали да го стреснат с представите за чалгата, антикултурата, за това какъв е балканският мъж и манталитетът.

Konstanca izlojba2
Експозицията „Градски мозайки. Ехо от спомени“ ще остане в димитровградската галерия до 15 май

В противовес на описаното е откритата първа самостоятелна изложба в Димитровград на Констанца Колева „Градски мозайки. Ехо от спомени“. Представи я уредникът на галерията Емилия Стоева, която съобщи, че авторката подарява за фонда й две свои платна. Тази млада дама изключително майсторски е наредила мозайка от емоции и натрупани впечатления, които смело, експресивно поднася. Това, пък, заяви при откриването Донка Налбантова, арт мениджър от Пловдив, като подчерта, че Констанца Колева има свой авторски почерк и стил.

Градски мозайки. Ехо от спомени“ е потапящо изследване на градската идентичност чрез слоевете на личния опит и историческия контекст. За избора да бъде експозицията точно на това място Констанца поясни с връзката, която има с града. Нейната баба е от Димитровград, където също майка й Антоанета Станчева, директор на димитровградския Исторически музей, е израснала, позната е на средите, занимаващи се с изкуство, както и в Хасково.

Един артист трудно пробива и си намира мястото в страни като Англия, ако не е утвърдено име. Така е и за англичаните, и за всички останали, защото стандартът е много висок. Например, за да имаш изложба, цените за наемане на галерия започват от 5000 паунда. Правила съм го, но рискът е голям, когато не си чак толкова познат творец, казва българката. В момента тя има изложба в  Canary Wharf в Лондон, известен като квартала на банките. Картините й са в бар, където хората, докато имат напитка, наблюдават изкуство. Това е друг начин за изява на различни творци, представяйки творчеството си по по-достъпен начин.

Konstanca izlojba4
Самуел, Констанца и майка й Антоанета Станчева

Лондон е много глобален град, даващ възможности за развитие на хора от всякакви култури. Работлив ли си и трудолюбив, винаги ще си намериш пътя, обяснява художничката. Творческото си поприще допълва и в работата. Учител е в средно училище по изкуствата в лондонския квартал St John’s Wood, преподава рисуване, колаж, фотография и приложни изкуства.

На пръв поглед, англичаните са „студени“ хора. Прикриват емоциите си и не са толкова директни като нас, българите. Много са възпитани и внимават какво ще кажат пред хора, които не познават. Има я тази преграда и не е лесно да разбереш какво се намира от другата страна. Същността си показват, когато прекараш повече време с тях. Аз имам приятел англичанин, познавам семейството му и успявам повече да ги разбера. Освен това работя в напълно английска среда, обяснява лондончанката от Хасково.

Въпреки че не е живяла в българска среда в Англия, има много силни български приятелства. Повечето от тях са с хора, които познава от България. Кръстниците й също са в Лондон и успяват да намерят много общи неща във всекидневието.

Българите са доста различни. Повечето от тях обичат да се наслаждават на момента, по-темпераментни са. Много от тях са креативни, споделя Сам. Впечатленията му до голяма степен са свързани с приятели на Констанца, които са потопени в нейната среда на изкуството.

Според него, Брекзит не бе грешка, защото не са настъпили кой знае колко значителни промени, а и за страната са се отворили нови възможности. Проблемите, по-скоро, като в много други държави, са свързани с политиката, увеличението на данъците и на хората, които разчитат на помощи. Констанца допълва, че проблемите на Албиона са различни от тези у нас. В България, например, стандартът се повишава, но това не кореспондира със заплатите. В Англия, накратко – няма гладни хора, всеки има възможност да живее нормално. Проблемите там са от друго естество. Там вече има много различни култури, разделения между тях и среди, които избягват да се срещат с другите.

Животът в България и се променя, и не се променя толкова много, като на други места, констатира Констанца Колева. Носталгия по-скоро не чувства, защото в Англия има шест почивки през учебната година. Това й позволява да си идва у нас три пъти годишно.

Младата художничка е участвала в самостоятелни и общи изложби, сред които:

Илинг Арт Трейл 2022, Къща на художника, Лондон септември 2022 г.;

Бар „Хенсън“, Сохо, Лондон – „Прекъсване“ – самостоятелна изложба, свързана с атмосферата на Сохо;

Бар „Блек Бук“, Сохо, Лондон – „Коктейли и изкуство“ – самостоятелна изложба, свързана с атмосферата и менюто на бара.

Галерия „Брик Лейн“, Лондон – „Портрети върху хартия“, 29 септември 2021 г.

Кайт Студиос, Лондон – „Зимна изложба“, декември 2018 г.

Галерия „Петко Чурчулиев“, Димитровград, България – съвместна изложба с Анастасия Тонкова  „Ту тук, ту там“, септември 2018 г.

Голдсмитс, Лондонски университет – „Да се побереш в една квартира“, ноември 2018 г.

Сентрал Хаус Шоу, Университет Метрополитън, Лондон – изложба на абсолвенти юли 2016 г.

„Дизайнблок“, Виа Тортона, Милано април 2015 г.

 

 



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук