Родена и израснала в Хасково и отчасти в Димитровград, завършила средното си образование в София, висшето – в Лондон, където и живее, младата художничка Констанца Колева откри първата си самостоятелна изложба в димитровградската Художествена галерия „Петко Чурчулиев“. Това е втора нейна среща с димитровградска публика. През 2018 г. гостува в съвместна изложба с друга млада авторка.
Когато е на 13 години, Констанца се занимава усилено с изкуство. За да развие уменията си, кандидатства в София и Пловдив. Избира столицата, където през 2013 г. завършва специалност „Живопис“ в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“. Сред преподавателите й са известните автори Динко Стоев и Донка Павлова, ученици на големия български художник Светлин Русев. След това решава да продължи образованието си в чужбина, за да обогати с различни концепции и възприятия творческите си възгледи. Бакалавърската си степен, специалност „Мебелен и продуктов дизайн“, завършва през 2016 г. в London metropolitan university. По време на обучението си взема участие в коледни базари за продуктов дизайн в Лондон, участва и в „Седмицата на дизайна в Милано“ 2015 г. Магистърската й степен, специалност „Мултидисциплинарен дизайн“, е в Goldsmiths, колеж на University of London.
В българската художествена академия равнището е добро, но едва ли щеше да е много по-различно от полученото в средното училище образование. Когато станах на 17-18 години, започнах много да пътувам из Европа, посетих Италия, Испания, Великобритания… Някак си гледах навън, търсех нещо ново и в самата ми практика на творец. Затова реших да кандидатствам в Холандия и Великобритания. Избрах Великобритания, понеже имах роднини и приятели там, а и прецених, че в Англия има много повече възможности за младия човек, споделя Констанца.
В Димитровград тя бе с приятеля си Самуел. Двамата се запознават преди около две години. Сам, както го наричат, бе за първи път в България. Повечето неща са както си ги представях, сподели той. Всички са много приятелски настроени, много е спокойно и зелено, казва англичанинът специално за Димитровград. Все пак признава с усмивка, почти на шега, че приятели на половинката му – българи от Лондон, се опитали да го стреснат с представите за чалгата, антикултурата, за това какъв е балканският мъж и манталитетът.
В противовес на описаното е откритата първа самостоятелна изложба в Димитровград на Констанца Колева „Градски мозайки. Ехо от спомени“. Представи я уредникът на галерията Емилия Стоева, която съобщи, че авторката подарява за фонда й две свои платна. Тази млада дама изключително майсторски е наредила мозайка от емоции и натрупани впечатления, които смело, експресивно поднася. Това, пък, заяви при откриването Донка Налбантова, арт мениджър от Пловдив, като подчерта, че Констанца Колева има свой авторски почерк и стил.
„Градски мозайки. Ехо от спомени“ е потапящо изследване на градската идентичност чрез слоевете на личния опит и историческия контекст. За избора да бъде експозицията точно на това място Констанца поясни с връзката, която има с града. Нейната баба е от Димитровград, където също майка й Антоанета Станчева, директор на димитровградския Исторически музей, е израснала, позната е на средите, занимаващи се с изкуство, както и в Хасково.
Един артист трудно пробива и си намира мястото в страни като Англия, ако не е утвърдено име. Така е и за англичаните, и за всички останали, защото стандартът е много висок. Например, за да имаш изложба, цените за наемане на галерия започват от 5000 паунда. Правила съм го, но рискът е голям, когато не си чак толкова познат творец, казва българката. В момента тя има изложба в Canary Wharf в Лондон, известен като квартала на банките. Картините й са в бар, където хората, докато имат напитка, наблюдават изкуство. Това е друг начин за изява на различни творци, представяйки творчеството си по по-достъпен начин.
Лондон е много глобален град, даващ възможности за развитие на хора от всякакви култури. Работлив ли си и трудолюбив, винаги ще си намериш пътя, обяснява художничката. Творческото си поприще допълва и в работата. Учител е в средно училище по изкуствата в лондонския квартал St John’s Wood, преподава рисуване, колаж, фотография и приложни изкуства.
На пръв поглед, англичаните са „студени“ хора. Прикриват емоциите си и не са толкова директни като нас, българите. Много са възпитани и внимават какво ще кажат пред хора, които не познават. Има я тази преграда и не е лесно да разбереш какво се намира от другата страна. Същността си показват, когато прекараш повече време с тях. Аз имам приятел англичанин, познавам семейството му и успявам повече да ги разбера. Освен това работя в напълно английска среда, обяснява лондончанката от Хасково.
Въпреки че не е живяла в българска среда в Англия, има много силни български приятелства. Повечето от тях са с хора, които познава от България. Кръстниците й също са в Лондон и успяват да намерят много общи неща във всекидневието.
Българите са доста различни. Повечето от тях обичат да се наслаждават на момента, по-темпераментни са. Много от тях са креативни, споделя Сам. Впечатленията му до голяма степен са свързани с приятели на Констанца, които са потопени в нейната среда на изкуството.
Според него, Брекзит не бе грешка, защото не са настъпили кой знае колко значителни промени, а и за страната са се отворили нови възможности. Проблемите, по-скоро, като в много други държави, са свързани с политиката, увеличението на данъците и на хората, които разчитат на помощи. Констанца допълва, че проблемите на Албиона са различни от тези у нас. В България, например, стандартът се повишава, но това не кореспондира със заплатите. В Англия, накратко – няма гладни хора, всеки има възможност да живее нормално. Проблемите там са от друго естество. Там вече има много различни култури, разделения между тях и среди, които избягват да се срещат с другите.
Животът в България и се променя, и не се променя толкова много, като на други места, констатира Констанца Колева. Носталгия по-скоро не чувства, защото в Англия има шест почивки през учебната година. Това й позволява да си идва у нас три пъти годишно.
Младата художничка е участвала в самостоятелни и общи изложби, сред които:
Илинг Арт Трейл 2022, Къща на художника, Лондон септември 2022 г.;
Бар „Хенсън“, Сохо, Лондон – „Прекъсване“ – самостоятелна изложба, свързана с атмосферата на Сохо;
Бар „Блек Бук“, Сохо, Лондон – „Коктейли и изкуство“ – самостоятелна изложба, свързана с атмосферата и менюто на бара.
Галерия „Брик Лейн“, Лондон – „Портрети върху хартия“, 29 септември 2021 г.
Кайт Студиос, Лондон – „Зимна изложба“, декември 2018 г.
Галерия „Петко Чурчулиев“, Димитровград, България – съвместна изложба с Анастасия Тонкова „Ту тук, ту там“, септември 2018 г.
Голдсмитс, Лондонски университет – „Да се побереш в една квартира“, ноември 2018 г.
Сентрал Хаус Шоу, Университет Метрополитън, Лондон – изложба на абсолвенти юли 2016 г.
„Дизайнблок“, Виа Тортона, Милано април 2015 г.