Преди много години, когато се случвало да възникне смъртоносна епидемия, хората са изпълнявали различни обреди и обичаи, чрез които вярвали, че ще изцелят селото и ще предпазят себе си или добитъка от болести. Сред тях е старият български ритуал „Нов огън“. Едно от последните места в хасковска област, където е извършван, е стамболовското село Царева поляна, разказва в рубриката си „Любопитно“ Областна администрация – Хасково.
Жителите на село Царева поляна имали определено място, на което изпълнявали обреда – Гумаровската чешма, край селото. За да се изпълни ритуалът, било нужно всеки огън и всеки пламък, който тлее в селото, да бъде загасен. Избирали се двама младежи, чиито имена не съвпадат с ничие друго в селото, две сухи сливови дървета и прахан.
Двамата мъже трябвало да трият двете сливови дървета едно в друго с прахан, докато огънят се възпламени, а после, след като живият огън се запали по най-примитивния начин, всеки носи искрица от него у дома си.
През 1942 година животните в селото започнали масово да мрат. Местното население не знаело как да се справи със ситуацията, затова прибягнало към стария български ритуал „Нов огън“. Сведенията сочат, че именно в тази година за последен път на Гумаровската чешма е пален „Нов огън“, от Найдю и Пасю.
Още преди години в близост до Гумаровската чешма, е построен път, който преминавал точно през мястото, на което се е провеждал ритуалът. Това наложило тя да бъде изместена.