Позволяват първата ваксинация да бъде прилагана по-рано след раждането
Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Хасково апелира родителите да проверят имунизационния статус на своите деца по отношение на коклюш („магарешка кашлица“), който трябва да е в съответствие с Имунизационния календар на Република България. При пропуски в броя на имунизациите/реимунизациите, децата трябва да бъдат обхванати!
Апелираме родителите, които имат пропусната имунизация на децата си, да се обърнат към личните си лекари и в най-кратки срокове да се направи тази имунизация, коментира д-р Станимира Тананова, директор на РЗИ – Хасково.
До общопрактикуващите лекари са изпратени указания да проверят има ли деца с пропусната имунизация и да се потърси контакт с близките им, за да се направи. Обръща се внимание на родителите, че е възможно да има деца с пропусната имунизация, ако детето в предходен период е било с временни противопоказания за поставяне на ваксина и впоследствие и е било забравено. Указания са изпратени и до лечебните заведения, в кои случаи трябва да се изпращат проби за доказване на заболяването.
Специално за област Хасково засега няма тревожни данни по отношение на разпространение на коклюш. През миналата седмица е бил регистриран един случай – на 20-годишен димитровградчанин. Той сам решил да се изследва в лаборатория, след продължителна кашлица и информации по медиите. Не е приеман в болница. Човекът няма пропуснати ваксини. Последната, за коклюш, му е била поставена по календар… В някои случаи има отслабване на имунитета след имунизация, обясниха от РЗИ.
Оттам допълниха, че нямат информация в детските отделения в региона да има притеснителни данни за хоспитализирани.
Не сме забелязали завишаване нито като прием, нито като оплакване. Към момента в Детско отделение се намират 3 до 5 деца. Това говори за нормална заболеваемост, съобщи д-р Алдин Карагьозов, управител на МБАЛ „Света Екатерина“ в Димитровград. Той допълни още, че няма активност по отношение на хоспитализирани с остри респираторни заболявания.
През 15-а седмица на 2024 г. са регистрирани 59 случая (54 потвърдени) на коклюш в страната (8-14 април), информират от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Оттам уточняват, че от началото на годината в страната са регистрирани 205 случая. За същия период през изминалата година са регистрирани 4 случая.
Коклюш, пертусис или просто „магарешка кашлица“ е силно заразна инфекция на белите дробове и дихателните пътища, която се причинява от бактерии. Магарешката кашлица е най-опасна за бебета на възраст под една година, особено през първите няколко месеца от живота. По-големите деца и възрастните, включително тези, които са били ваксинирани, все пак могат да се разболеят. Въпреки че не е толкова критично опасен, колкото при малките бебета, коклюшът може да бъде тревожно състояние, тъй като кашлицата продължава до 3 месеца.
В България ваксината срещу коклюш е задължителна в имунизационния календар. Прилага се за първична активна имунизация на бебета след навършени 2 месеца, първа реимунизация до 2-годишна възраст, на 6 и 12-годишна възраст. Въпреки това, ако има пропуск, може да се направи и в друг период.
МОН в готовност да въведе онлайн обучение, при необходимост
Днес, например, бе взето решение Министерството на здравеопазването да позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, още месец и половина след раждането, а не както е заложено в Имунизационния календар – след втория месец на бебето. Причината за това е, че към момента най-много са регистрираните случаи на заболели във възраст до 1 година и усложненията при новородените са по-чести. Това стана ясно, след като днес премиерът Димитър Главчев проведе среща с министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, информират от Министерски съвет.
Министър Кондева посочи, че ситуацията се следи непрекъснато, а увеличението на заболяемостта не е изненада за експертите, тъй като такива пикове се наблюдават обичайно през период между 3 и 5 години.
По време на срещата бе обсъдена и организацията в детските градини и училищата, в които не трябва да бъдат допускани деца със симптоми на коклюш. Властите призовават родителите също да бъдат отговорни и при най-малките съмнения, да спират децата си от посещение на учебни заведения и да търсят лекарска помощ.
На срещата стана ясно още, че Министерството на образованието и науката е в готовност да реагират при увеличение на заболеваемостта и при необходимост, ще бъде въведено обучение от разстояние в електронна среда за отделни паралелки.
Симптоми на коклюш
Коклюшът има тенденция да се развива на етапи, като леките симптоми започват 7 до 10 дни след заразяването, последвани от период на по-тежки симптоми, преди да започне подобрението. Ранните симптоми на магарешка кашлица често са подобни на тези при обикновена настинка. Тези симптоми на коклюш могат да продължат 1 до 2 седмици, преди да станат по-тежки.
Вторият етап на магарешка кашлица често се нарича пароксизмален стадий и включва интензивни пристъпи на кашлица. Всеки пристъп на кашлица обикновено трае между 1 и 2 минути, но няколко пристъпа могат да се появят бързо един след друг и да продължат няколко минути. Броят на пристъпите на кашлица всеки ден е различен. Обикновено се наблюдава влошаване през нощта.
Пароксизмалните симптоми на магарешка кашлица обикновено продължават най-малко 2 седмици, но могат да стигнат до 10, дори и след лечението. Това е така, защото кашлицата продължава дори след като бактериите са изчистени от тялото. Бебетата могат да имат лоша кашлица, но някои изобщо не кашлят. Други симптоми, специално при бебета са: паузи в дишането, посиняване, проблеми с храненето, задавяне. Бебетата и малките деца могат да бъдат особено податливи на усложнения от коклюш…